Gıda Hattı

İsrail, Türkiye'den seyahat yasağını da kaldırdı

7 Ocak 2022, 12:36
Paylaş
İsrail, Türkiye'den seyahat yasağını da kaldırdı

Fransa’da son 24 saatte 261 bin 481 tespit edilmesiyle toplam vaka sayısı 11 milyon 183 bin 238'e yükselirken, Avustralya 5 gündür vaka rekoru kırıyor. İsrail ise, “bir anlamı kalmadığı” gerekçesiyle, aralarında Türkiye’nin de olduğu kırmızı listedeki son 8 ülkeden seyahat yasaklarını kaldırdı.

Dünyada hızla yayılmaya devam eden Covid-19 salgınında ülkelerden de yeni rekor haberleri gelmeye devam ediyor.

Fransa’da vaka rekoru kırıldı

Fransa'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında vaka sayıları 250 binin üzerinde seyrediyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa genelinde son 24 saatte 261 bin 481 yeni vaka tespit edildiği ve toplam vaka sayısı 11 milyon 183 bin 238'e yükseldiği bildirildi. Son 24 saatte 204 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede, toplam can kaybı ise 125 bin 13'e ulaştı. Ülkede dün 332 bin 252 vakanın tespit edilmesi ile salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka kayıtlara geçmişti.

Avustralya Covid-19’da rekor tazeledi

Avustralya’da son 24 saatte tespit edilen 78 bin 231 yeni Covid-19 vakasıyla, art arda 5’inci günde de rekor kırıldı.

Son 24 saatte 78 bin 231 yeni vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısının 762 bin 458’e ulaştığı, Covid-19 nedeniyle 20 kişinin daha hayatını kaybettiği ülkede toplam can kaybı sayısı da 2 bin 321'e ulaştı. Avustralya’daki 8 eyaletten 6’sında da son 24 saatte rekor sayıda Covid-19 vakası tespit edildi.

Aşısız kişiler için kısıtlama kurallarının getirildiği Kuzey Bölgesi (NT) Sağlık Bakanı Natasha Fyles, "Kuzey Bölgesi'nin her yerinde Covid-19 bulunduğunu söylemek doğru olur. Bu nedenle insanlar evlerinden çıktıklarında veya ziyaretçi kabul ettiklerinde Covid-19 riskine hazırlıklı olmalılar. Bunu bekliyorduk. Büyük miktarda test yapıyoruz ve topluluklarımızla iletişim halindeyiz. Gördüğümüz bu rakamları halen yönetebiliriz” dedi.

Avustralya’da hızla artışa geçen vaka sayılarında üst üste 5 gündür rekor kırılıyor.

Japonya’da 3 eyalette yarı OHAL ilan edildi

Japonya'da hükümet, Covid-19 vaka sayılarında son günlerde görülen artış üzerine üç eyalette yarı olağanüstü hal (OHAL) uygulama kararı aldı. Okinawa, Yamaguchi ve Hiroşima valilerinin talebine ilişkin uzmanlar kurulunun görüşlerine başvuran Japonya Başbakanı Fumio Kishida, 3 eyalette Pazar günü başlayacak uygulamanın 31 Ocak'a kadar geçerli olacağını duyurdu.

Söz konusu eyalet valileri, bölgelerinde görülen Covid-19 vaka artışının ABD üslerinde kayda geçen enfeksiyonlarla ilişkili olabileceğini ileri sürdüler.

Eyaletlerin tümünü kapsayan bir OHAL'in aksine sınırlı bir bölgede hafifletilmiş tedbirler alınmasına olanak tanıyan yarı OHAL'de bölge valileri, restoran gibi işletmelerden erken kapatmalarını ve alkol servisini durdurmalarını talep edebilecek. Bu tür taleplere meşru sebepler olmaksızın yanıt vermeyen işletmelere ise 200 bin yene (yaklaşık bin 700 dolar) varan para cezası uygulanabilecek.

Vaka sayıları artıyor

Japonya’da dün günlük vaka sayısı 18 Eylül'den bu yana ilk kez 4 bini aşmış, Tokyo ve Osaka gibi bölgelerde ise Omicron mutasyonunun yayıldığı kamuoyuna yansımıştı. Japonya'da toplam Covid-19 vaka sayısı 1 milyon 744 bin 493 olurken, ölü sayısı da 18 bin 411'e yükselmişti.

İsrail, kırmızı listedeki ülkelerden seyahat yasaklarını kaldırdı

Kademeli olarak kırmızı listedeki ülkelerden seyahat yasaklarını kaldıran İsrail, kırmızı listede bulunan 8 ülkeden seyahat yasağının da kaldırıldığını açıkladı. İsrail Sağlık Bakanlığı, ülkede günlük pozitif test sayısının 5’e düşmesinin ardından ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, Türkiye, Tanzanya, Etiyopya, Meksika, İsviçre ve İngiltere'den seyahat yasaklarının kaldırıldığını bildirdi. Seyahat yasaklarının kaldırılması kararının meclis onayından da geçmesinin ardından yürürlüğe girmesi bekleniyor.

İsrail vermiş olduğu bu kararla kırmızı listedeki tüm ülkelere kapısını açtı ancak kendi vatandaşlarının seyahat etmesi hala yasak. İsrail’de Covid-19 nedeniyle toplam 8 bin 253 kişi hayatını kaybetti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.