Gıda Hattı

İsrail'e İhracat Durdu Yumurtanın Fiyatı Düştü

9 Nisan 2008, 23:02
Paylaş

Suriye, Irak ve İsrail'in kuş gribini gerekçe göstererek Türkiye'den yumurta ithalatını durdurması üreticileri zor durumda bıraktı. Bu ülkelere gönderilen haftalık 25 milyon yumurta yurtiçinde kalınca, fiyatlar da yüzde 30 civarında düştü.

Konya Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı ve Türkiye Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (Yum-Bir) Başkan Yardımcısı Hasan Konya, şubattan bu yana ihracatın durduğunu belirterek, "Küçük bir kriz yaşıyoruz. 12 YKr'ye mal edilen yumurta toptan 9 kuruşa satılıyor. Bu tüketiciye yaradı ama üreticiyi zorda bırakıyor." dedi.

Türkiye'de 55 milyon yumurtlayan tavuk bulunuyor ve günde 45 milyon yumurta üretimi gerçekleşiyor. Konya, "Kuş gribi söylentileri eskisi gibi iç piyasada yumurta tüketimini olumsuz etkilemiyor. Sorun yurtdışı. Bu ülkelere haftada 70 TIR, yani yaklaşık 25 milyon yumurta gönderiyorduk. Bu, ayda 100 milyon yumurta demektir. Şubattan bu yana ihracatın durmasıyla iç piyasada arz fazlalığı oluştu. Bu durum üreticilerin fiyatları düşürmesine yol açtı. Birlik, Suriye, İsrail ve Irak'ın tarım bakanlıkları ve diğer ilgili kurumlarına Türkiye'de kuş gribi olmadığına dair rapor sundu. Söz konusu ülkeler de uzman ekiplerini Türkiye'ye gönderdi. İncelemeler ve görüşmeler sürüyor. Birlik başkanına göre mayıs ayından itibaren ihracat tekrar başlayacak." ifadelerinde bulundu.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.