Gıda Hattı

İsrail de aşılama yaşını 5’e indirdi

15 Kasım 2021, 08:52
Paylaş
İsrail de aşılama yaşını 5’e indirdi

ABD’nin ardından İsrail de, Pfizer-BioNTech aşısının 3’te 1 doz oranı ile 5-11 yaş grubuna uygulanmasına onay verdi.

Pfizer-BioNTech, 5 ila 11 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan bir klinik denemede aşının korona virüse karşı yüzde 90,7 etkinlik gösterdiğini açıklamıştı.

Bu açıklamanın ardından ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Pfizer-BioNTech aşısının 5-11 yaş grubundaki çocuklara normal dozun 3’te 1’i oranında uygulanmasına onay veren ilk ülke olmuştu.

İsrail de 5-11 yaş grubuna aşı onayı verdi

İsrail’de de aynı koşullarda aşı onayı verildiğini duyuran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Komitedeki uzmanların çoğunluğu, bu yaş grubunu aşılamanın yararının herhangi bir riskten daha ağır bastığı görüşündeydi” denildi. Söz konusu grubun aşılanmasına başlanacağı tarihin birkaç gün içinde kamuoyuna açıklanacağı bildirildi.

İsrail’de sağlık yetkilileri, 5-11 yaş grubu aşılanmadıkça ülkenin "sürü bağışıklığına" ulaşabileceğinden şüphe duyduklarını dile getirmişti. Yeni başlatılacak olan aşılama kampanyası ile söz konusu gruptaki yaklaşık 1,2 milyon çocuğun Covid-19’a karşı aşılanması hedefleniyor.

Ebeveynler çocukların aşılanması konusunda ne düşünüyor?

İsrail'de yapılan bir ankete göre, ebeveynlerin yüzde 27'sinin 12 yaşın altındaki çocuklarına aşı olmasına izin vereceği, yüzde 33'ünün aşıya karşı çıktığı ve yüzde 40'ının kararsız olduğu ortaya çıkmıştı.

Ülkede salgının başından bu yana 1 milyon 337 bin 153 kişide Covid-19 tespit edilirken, toplam 8 bin 143 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.