AramaArama
Gıda Hattı

İsrail bildirdi: Pfizer – Biontech aşısında kalp kası iltihabı riski var!

20 Haziran 2021, 12:00
Paylaş
İsrail bildirdi: Pfizer – Biontech aşısında kalp kası iltihabı riski var!

Pfizer – Biontech ile dünya genelinde en hızlı toplum geneli aşılamalardan birini yapan İsrail, aşıyla bağlantılı kalp kası iltihabı (miyokardit) vakaları tespit edildiğini açıkladı.

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Pfizer – Biontech aşısı yapılan genç erkek grubun küçük bir kısmında, kalpte inflamasyon tespit edilmişti. İsrail ilk bilgilendirmeyi Nisan ayında yapmıştı.

Bakanlık yaptığı değerlendirmede bu vakaları aşıyla ilişkilendirdi. Öte yandan dünya genelinde farklı kurumlar aşıyla - kalp kası iltihabı arasındaki ilişkiyi değerlendirdi.

Pfizer da konuyla ilgili bir açıklama yaparak, İsrail’deki miyokardit (kalp kası iltihabı) vakalarının farkında olduklarını, ancak henüz aşı ile vakalar arasında bir neden – sonuç ilişkisi kurulmadığını söyledi.

Vakaların detaylı bir şekilde değerlendirildiğini açıklayan Pfizer; İsrail Sağlık Bakanlığı Aşı Güvenliği Birimi ile düzenli şekilde toplantı yaparak verileri incelediklerini de ifade etti.

| EMA'ya siber saldırı: Pfizer-BioNTech aşısının bilgilerini ele geçirdiler! |

Aşı kaynaklı kalp kası iltihaplanmaları ne kadar sık görülüyor?

İsrail’de, Aralık 2020 ve Mayıs 2021 arasında aşılanan 5 milyondan fazla insan arasında, 275 miyokardit vakası tespit edildi. Ülkenin Sağlık Bakanlığı, konunun araştırılması için uzmanlar tarafından bir çalışma yapıldığını ve sonuçların açıklandığını söyledi.

Kalp inflamasyonu yaşayan hastaların çoğu, hastaneden 4 günden daha kısa sürede taburcu oldu. Vakaların %95’i hafif olarak değerlendirildi.

Araştırma, “İkinci doz Pfizer aşısı ile 16 – 30 yaş arası erkeklerde miyokardit görülmesi arasında muhtemel bir ilişki olduğunu” tespit etti. Bulgulara göre, bu durum, diğer yaş gruplarına kıyasla 16 – 19 yaş grubunda daha belirgin.

Geçtiğimiz ay, AB Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) danışma grubu, miyokardit ve mRNA aşıları arasındaki bağlantı ihtimalinin daha detaylı araştırılmasını tavsiye etmiştir. Pfizer ve Moderna’ya ait aşılar, mRNA aşıları olarak üretildi.

Avrupa İlaç Kurumu (European Medicines Agency) ise geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaparak, Pfizer aşısı ve kalp inflamasyonu arasındaki bağlantının endişe edecek bir düzeyde olmadığını, bu bulguların genel toplumda görülen oranlar ile örtüştüğünü söylemişti. Kurum ayrıca, genç erkeklerde bu durumun daha sık görüldüğünü de eklemişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.