AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İsrafın önlenmesi için bakliyat ambalaja girmeli

İsrafın önlenmesi için bakliyat ambalaja girmeli
29 Mart 2016, 10:58

Birleşmiş Milletler'in ‘Uluslararası Bakliyat Yılı' ilan ettiği 2016'da Türkiye'de tüketicinin sağlıklı, hijyenik, güvenilir bakliyata ulaşımında yaşanan sıkıntılar sürüyor. Dünya nüfusunun hızla arttığı, gıda üretiminin ise bu hıza yetişemediği günümüzde, Türkiye'de de israfla mücadele gündeminin üst sıralarında yer tutuyor. ASD Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, Türkiye'de 635 bin ton bakliyat açıkta satıldığına dikkat çekerek, uygun olmayan saklama, depolama, satış koşulları nedeniyle her yıl milyonlarca ton gıdanın çöpe gittiğini kaydetti.

Ambalaj Sanayicileri Derneği (ASD) Yönetim Kurulu Başkanı Sadettin Korkut, dünyada 800 milyondan fazla insanın yetersiz beslenme gerçeğiyle yüz yüze olduğunu buna karşılık uygun olmayan saklama, depolama, satış koşulları nedeniyle her yıl milyonlarca ton gıdanın çöpe gittiğine işaret ederek, zengin besin değerine sahip bakliyatın gıda tüketiminde önemli bir kaynak olduğunu belirtti. Korkut, uzun süre bozulmadan saklanabilecek bu gıdanın sağlıksız koşullar nedeniyle israf edildiğine dikkat çekerek şunları kaydetti:

“Türkiye ambalajlı bakliyatla geç tanıştı”

Sadettin-Korkut-gidahatti“PAKDER'in (Tarım Ürünleri Hububat, Bakliyat İş ve Paketleme Sanayicileri Derneği) verilerine göre Türkiye'de bakliyat üretimi yılda yaklaşık 1 milyon ton. Yıllık tüketim 1 milyon 50 bin ton olarak hesaplanıyor. Bu miktarın yaklaşık yüzde 35'i ambalaja giriyor. Yani market ve bakkal raflarında satışa çıkan ambalajlı bakliyat miktarı tüketimin yarısının bile çok altında. Türkiye maalesef ambalajlı bakliyatla geç tanıştı. Açıkta satılan bakliyat genellikle marketlerde kapaklı büyük kutularda veya silindir varillerde satışa sunuluyor veya tamamıyla açık olabiliyor. Toz ve haşere ile temas edebiliyor, müşteri dokunabiliyor. Bunlar hijyen açısından büyük sorun. En önemlisi de ürünlerin menşei takip edilemiyor. Raf bilgisi ambalajlı ürünlerde olduğu gibi tüketiciyi güvenilir ve doğru biçimde aydınlatamıyor. Marketlerdeki açıkta satışın da yüzde 15 olduğunu tahmin ediyoruz. Geriye kalan tüketimin yüzde 50'sinin büyük bölümü kayıt dışıdır. Hassasiyetimizin ve uyarımızın sebebi de budur.”

"Türkiye'nin ürettiği gıdayı ziyan etme lüksü yok”

bakliyat-yili-gidahattiKorkut, her gıda üreticisinin israfla mücadele bilinciyle faaliyet göstermesi gerektiğini kaydetti. "Beslenmek için ürettiğimiz gıdayı ziyan etme lüksümüz yok” diyen Korkut, şu bilgileri verdi:

"Uluslararası Bakliyat Yılı nedeniyle bunu özellikle gündeme getirmek istiyoruz; bu kadar değerli bir besini üretip ülkemizin ihtiyacını karşılamak elbette önemli. Ama yetmez. Bu ürünü güvenli şekilde tüketiciye ulaştırmak, bunun için doğru ambalajı seçmek de gerekir. Türkiye'nin ürettiği gıdayı ziyan etme lüksü yok. Doğru ambalaj gıda ürünlerinin çöpe değil sofralara gitmesini sağlar. Türkiye, bakliyat üretiminde dünyanın ilk 10 ülkesi arasında. ‘Sürdürülebilir gelecek için besleyici tohumlar' sloganını kullanan Uluslararası Bakliyat Yılı çerçevesinde, bakliyatın faydalarının anlatılması, farkındalık yaratılması, üretim ve ticaretinin artırılması gibi hedefler ön planda olacak. Tüm bu çalışmalar sırasında ürünlerin ambalaja girmesi konusunu da gündemde tutmalı, kamuoyu yaratmalı, önemini anlatmalıyız.”

Tarladan sofraya güvenilir gıda zinciri

Gelişmiş ülkelerde ambalajsız ürüne rastlanmadığını vurgulayan Sadettin Korkut, "Ambalaj üretiminde hijyen esastır. Ambalaj, ürünün tüketiciye kadar el değmeden hijyenik ortamda hazırlanıp ulaşması anlamına gelir. Ambalajlı tüketim, ürünün tarladan sofraya güvenilir gıda zinciriyle taşınması hedefine katkı sağlar” dedi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.