AramaArama
Gıda Hattı

İspanya’da yılın en büyük orman yangını: 12 bin hektarlık alan yandı

17 Ağustos 2021, 00:37
Paylaş
İspanya’da yılın en büyük orman yangını: 12 bin hektarlık alan yandı
12 bin hektarlık alanı küle çeviren orman yangını, İspanya'da 2021 yılında çıkan en büyük orman yangını oldu.

İspanya’da iki günün sonunda kontrol altına alınan ve 12 bin hektarlık alanı küle çeviren orman yangını, 2021 yılında çıkan en büyük orman yangını oldu.

İspanya’nın Castilla ve Leon bölgesindeki Avila şehrinin kırsal bölgesinde geçtiğimiz cumartesi günü çıkan orman yangını, itfaiye ekiplerinin iki günlük çalışması sonrası kontrol altına alındı.

8 kasabada bin kişi tahliye edildi

Yangında 12 bin hektar ormanlık alan kül olurken, yangın İspanya’da bu yıl gerçekleşen en büyük orman yangını oldu. Hava araçlarının desteği ile kontrol altına alınan yangın nedeni ile Solosancho, Riofrio ve Sotalbo şehirlerine bağlı 8 kasabada yaklaşık bin kişi tahliye edildi.

Yangın bölgesindeki çalışmaları izleyen Castilla ve Leon eyaleti Çevre Bakanı Juan Carlos Suarez-Quinones, çevresi yaklaşık 80 kilometre olan ve ülkede bu yıl kaydedilen en büyük yangının, yüzde 90 oranında söndürülerek kontrol altına alındığını belirtti. İspanyol Bakan ayrıca, yangının çıkış nedeninin, yanan bir araçtan çıkan alevlerin yol kenarındaki ağaçları tutuşturması olduğunu açıkladı.

İklim değişikliğinin dramatik etkisi; orman yangını

İspanya Ekolojik Geçiş ve Demografik Zorluktan Sorumlu Bakan Teresa Ribera ise, iklim değişikliğinin en dramatik etkisinin orman yangınları olduğuna dikkat çekerek, iklim değişikliği ile savaşılmazsa çölleşme, kuraklık ve orman yangınları gibi büyük sorunların kaçınılmaz olacağını söyledi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.