Gıda Hattı

İşçi `Asgari` 640 Ytl İstedi

26 Aralık 2007, 18:03
Paylaş

Türk-İş gelecek yıl uygulanacak asgari ücrette, Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2007 için belirlediği 590 YTL'lik asgari harcama tutarının revize edilerek, ortaya çıkacak yeni rakamın net asgari ücret olarak uygulanmasını istemişti.

Dün üçüncü kez toplanan Asgari Ücret Komisyonu'na katılan TÜİK yetkilileri bu yılki asgari geçim endeksi rakamını 640 YTL olarak açıkladı.

Türk-İş Genel Sekreteri Mustafa Türkel, TÜİK'in hazırladığı raporların komisyon üyelerine dağıtıldığını söyledi. Üyelerinin, raporlar üzerindeki çalışmalarını tamamlayarak perşembe günü son kez bir araya geleceklerini kaydeden Mustafa Türkel, daha önce de açıkladıkları gibi yüzde 6-8 gibi zamların telaffuz edilmesini doğru bulmadıklarını belirtti.

Türkel, TÜİK geçim endeksini 640 YTL olarak açıkladı. Biz asgari ücretin en düşük devlet memuru aylığına (781 YTL) eşitlenmesini istiyoruz. Bu dikkate alınmayacaksa 640 YTL'lik rakamı net asgari ücret olarak istiyoruz dedi. Toplantıya katılan Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Ali Nafiz Konuk ise net 640 YTL'nin işverenlerce kabul edilemez olduğunu belirtti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.