Gıda Hattı

60 Erkek CEO, İş Yaşamında Eşitlik İçin “Elçi” oldu!

17 Aralık 2018, 12:32
Paylaş
60 Erkek CEO, İş Yaşamında Eşitlik İçin “Elçi” oldu!

İş hayatında cinsiyet dengesini sağlamak amacıyla faaliyetlerini yürüten PWN İstanbul’un başlattığı Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi kapsamında, yerli ve yabancı kurumlar, STK’lar ve kamudan yaklaşık 60 CEO ve C - Level yönetici, iş yaşamında eşitlik için elçi oldu. Eşitlik elçileri, kurumlarında ve çevrelerinde değişim yaratmak için çalışmalara başladı.

Toplum ve iş hayatında cinsiyet dengesine ulaşmayı hızlandırmak amacıyla faaliyetlerini sürdüren, çeşitlilik ve cinsiyet eşitliği konularında kadın ve erkekler için güvenilir, ulaşılabilir, samimi bir gelişim platformu, profesyonel bir network ağı olan PWN Global’in Türkiye oluşumu PWN İstanbul’un projesi Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi, kısa sürede büyük destek gördü.

Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi

İş ve toplumsal yaşamda cinsiyet eşitliği sağlanması adına başlatılan Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi’ne 60 erkek CEO katıldı.

Farkındalığı artırmak amacıyla başlatılan projenin ilk adımlarının iki yıl önce atıldığını anlatan PWN İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Satun Olsun, “Hareketin çıkış noktası yaklaşık iki yıl öncesine dayanıyor. 2016 yılında, PWN İstanbul tarafından 40 CEO’nun katılımı ile bir toplantı gerçekleştirdik. Toplantıya katılan CEO’lar kişisel, sosyal ve kurumsal yaşamdaki cinsiyet eşitliğini ve önündeki engelleri tartıştı. Bu çalışmanın sonunda Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini Destekleyen CEO’lar Manifestosu oluşturuldu. Ardından kamuoyunda, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kapsayıcılık konusunda farkındalık yaratmak, örnek CEO’ları kamuoyuna tanıtmak ve fırsat eşitliği hareketine ivme kazandırmak amacıyla PWN Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi hayata geçirildi” dedi.

“CEO’lar önce kendilerini sorguluyorlar”

Manifesto çalışmasına destek veren CEO’lardan başlayarak, akabinde tüm CEO’lara ulaşmayı hedeflediklerini anlatan Olsun, şunları söyledi:

“CEO’lar ve C-Level yöneticilerin farkındalığını arttırmak için onlara ‘Elçi’ olma önerisi getirdik. Cinsiyet Eşitliği Elçilik Sözleşmesi ile CEO’larımız Eşitlik Elçisi olmayı kabul ediyor ve kamuoyunda farkındalık yaratmak için gönüllü olacaklarını teyit ediyorlar. Bu konuda kurumlarında ve çevrelerinde değişim yaratmak için çalışmalara başlıyorlar.

Manifestomuz ise aslında CEO’lar ve C-Level yöneticiler için biraz değerlendirme, kendileri ve kurumları için gelişim yol haritası hazırlamak için bir destek niteliğinde. “Cinsiyet ayrımcılığı yapmadan doğru insanları işe atıyor muyum?” sorusu da, “’Tatlı kızıma’ karşı ‘aslan oğlum’ gibi ifadelerden kaçınmak için cinsiyet eşitsizliği yapmayan bir dil kullanıyor muyum?” sorusu da bu manifestoda mevcut.”

İş Yaşamında Eşitlik için Elçi olan CEO'lar!

Şu ana kadar yerli ve yabancı kurumlar, STK’lar ve kamudan yaklaşık 60 CEO ve C -Level Yöneticinin PWN Eşitlik Elçileri arasına katıldığını anlatan Olsun, “Amacımız; bu sayıyı daha çok artırmak, sesimizi daha geniş kitlelere duyurmak. Mümkün olduğunca her sektörden temsilciyi elçimiz olarak görmek istiyoruz” dedi.

tankut-turnaoglu-p&g-gidahatti

Eşitlik Elçisi CEO’lar Hareketi destekçileri arasında şu isimler yer alıyor:

Ahmet Pura (Reklamverenler Derneği – RVD Yönetim Kurulu Başkanı), Aytekinhan Yıldırıcı (Derindere Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili), Burç Cankat (Colgate-North Africa Middle East Genel Müdürü), Cüneyt Devrim (Havaş İstanbul CEO), Cüneyt Yavuz (Mavi CEO'su), Hüseyin Geliş (Siemens CEO), Levent Kömür (Mey İçki CEO), Servet Akkaynak (Candy/Hoover CEO), Soner Cesur (ArvatoTelekomünikasyon CEO), Tankut Turnaoğlu (P&G Turkey/Caucasus VicePresident & CEO)

PWN İstanbul hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.