AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İş hayatında kadın sayısı nasıl artar?

İş hayatında kadın sayısı nasıl artar?
26 Mart 2016, 17:07

Uludağ Ekonomi Zirvesi kapsamında, Nutricia Genel Müdürü Gamze Çuhardaroğlu moderatörlüğünde düzenlenen “İşte Daha Fazla Kadın” oturumunun konuşmacısı iş kadınları, iş hayatında kadın sayısının artmasına ilişkin görüşlerini paylaştılar.

uludag-ekonomi-zirvesi-kadin-gidahattiTurkcell sponsorluğunda gerçekleştirilen TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, KAGİDER Yönetim Kurulu Başkanı Sanem Oktar, Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu, Kanbogd Cashmere Genel Müdürü Gantsetseg Choidon ve AvivaSa Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Meral Kurdaş’ın konuşmacı olarak katıldığı ‘İşte Daha Fazla Kadın’ oturumunda, kadının iş dünyasındaki yeri ve geleceği konuşuldu.

Gamze Çuhadaroğlu: Türkiye kadın erkek eşitliğinde 125. Sırada

gamze-cuhadaroglu-nutricia-gidahattiPanelin açılış konuşmasını yapan moderator Nutricia Genel Müdürü Gamze Çuhadaroğlu, hiç aşı yapılmamış kız çocuklarının erkek çocuklarına oranının 3 kat fazla olduğunu söyledi. Annelerin erkek çocukları 2 ay daha fazla emzirdiğini ifade eden Gamze Çuhadaroğlu, TÜİK raporuna göre okuma yazma bilmeyen kadınların oranının erkeklere göre 5 kat daha fazla olduğunu açıkladı. Bu kısır döngünün kırılması için çaba gösterdiklerini vurgulayan Çuhadaroğlu, bu durumun eğitimle çözülebileceğini kaydetti.

Erkek kadın eşitliğinde Türkiye’nin 140 ülke arasından 125. olduğunu ifade eden Gamze Çuhadaroğlu, “Kadınlarda iş gücüne katılım oranı yüzde 27. 2023’te kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 35’e çıkarılması hedefleniyor. Bu oranı olumlu karşılıyoruz” ifadelerini kullandı.

Erkek çocuk daha iyi besleniyor

nilufer-bulut-tikad-gidahattiPanelde konuşan Türkiye İş Kadınları Derneği (TİKAD) Başkanı Nilüfer Bulut, kadınların iş hayatına atılması için çaba sarf ettiklerini söyledi. İnsanın yaratılış olarak eşit yaratıldığını vurgulayan Nilüfer Bulut, “Erkek ile kadın arasındaki farklılıkların konuşulması üzerinden kadın hareketini tanımlamamız gerekiyor. Örneğin çocuklarını beslerken erkek çocuklarını ailenin geleceği olarak görüp daha fazla ilgiyle besleyen anneler var. Çünkü bu durum ona benimsetilmiş, kültürel genlerimize işlemiş. İşte biz bu durumu değiştirmeye çalışıyoruz” dedi.

Dünyanın bir rekabet içinde olduğunu kaydeden Nilüfer Bulut, kadınların gerçek anlamda gücü elde etmek istemeleri halinde rekabetçi koşulları çok iyi gözlemlemesi gerektiğini söyledi. Kadınlar olarak rekabetçi gücü geliştirip, öz güven olarak kendilerine güvendiklerinde kadın hareketinin başarıya ulaşacağını vurgulayan Nilüfer Bulut, iş kadınlarının örgütlenmesi gerektiğini dile getirdi. İş adamlarının örgütlendiğine dikkat çeken Nilüfer Bulut, “İş kadınları erkeklerin egemen olduğu bu topluluklarda tek başlarına hareket ediyorlar. Ama yine de erkekler kadınlara farklı bir elbise dikiyor. İş kadınları da kendilerine ait dernekler kurmalı” diye konuştu.

Bu düşünceyle hareket ederek 2004 yılında Türkiye İş Kadınları Derneği’ni (TİKAD) kurduklarını belirten Nilüfer Bulut, kadınların örgütlenerek 12 yılda hem Türkiye’de, hem de dünyada önlerinin açıldığını dile getirdi.

‘Mikro kredi kullanan kadınları destekliyoruz’

serra-akcaoglu-citibank-turkiye-gidahattiCitibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu da, dünyada Citibank çalışanlarının yüzde 50’sinin, Türkiye’deki Citibank’ta ise çalışanların yüzde 51’inin üst yönetimde olmak üzere yüzde 58’inin kadın olduğunu açıkladı. Kadınları iş hayatına teşvik etmek için birçok çalışma yaptıklarını ifade eden Serra Akçaoğlu mikro girişim kredisi alan kadınlara ödül verdiklerini kaydetti. Değişik segmentlerde çalışan kadınlara destek olmaya çalıştıklarını ifade eden Serra Akçaoğlu, herkese eşit fırsat vererek çalışanları desteklediklerini sözlerine ekledi.

gantsetseg-choidon-kanbogd-cashmere-gidahattiKanbogd Cashmere Genel Müdürü Gantsetseg Choidon ise kadın erkek eşitliği için çalışmalar yaptıklarını anlattı. Gantsetseg Choidon, Moğolistan’daki iş kadınlarının dürüst çalışarak, iş dünyasının gerekliliklerini doğru bir şekilde yerine getirdiğini paylaştı. Gantsetseg Choidon, “Yöneticilerin birçoğu kadınlardan oluşuyor. Bizim şirketin çalışanlarının yüzde 90’ı kadınlardan oluşuyor. Kadın çalışanların hepsi erkekler kadar sıkı çalışıyor, hepsi işlerini iyi yapıyor. Moğolistan’daki girişimci kadınlar çok önemli görevleri yerine getiriyor” ifadelerini kullandı.

‘Başarıya kadın eliyle ulaştık’

meral-kurdas-avivasa-gidahattiAvivaSa Emeklilik ve Hayat Genel Müdürü Meral Kurdaş ise toplumda kadının yerinin yükselmesi için erkeklere büyük görev düştüğünü söyledi. Tüm spor dallarında bir rekabet olduğunu ve sporcuların her zaman en iyi olmak için yarıştığını ifade eden Meral Kurdaş, iş hayatının da spora benzediğini ve yoğun rekabet ortamı olduğunu ifade etti. Çalışan kadınların da büyük risk aldığına dikkat çeken Meral Kurdaş, Avivasa’da çalışanların yüzde 65’inin, yönetiminde yüzde 55 oranında kadın çalışan olduğunu belirtti. Meral Kurdaş, şirketlerinin liderliğe yol almasında kadınların çok etkin bir rol oynadığını dile getirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.