AramaArama
Gıda Hattı
banner
AramaArama

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi uygulamasına erteleme geldi

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi uygulamasına erteleme geldi
7 Eylül 2016, 11:39

6745 Sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünün süresi 1 Temmuz 2017'ye uzatıldı.

Proje bazlı teşvik uygulaması, şehit yakınına ÖTV'siz araç, ticari araçların yenilenmesinde vergi teşviki, turizm sektöründe kira borçlarının ödeme ertelemesi ile vakıf üniversitelerine ilişkin düzenlemeleri içeren 6745 Sayılı Yatırımların Proje Bazında Desteklenmesi ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, 7 Eylül’de Resmi Gazete’de yayımlandı.

vergi-gidahatti

Kurumlar Vergisi

Kanuna göre, özel kreş ve gündüz bakımevleri, 5 vergilendirme dönemi süresince Kurumlar Vergisi'nden istisna tutulacak. Kurumlar Vergisi Kanunu kapsamında kredi teminatı sağlayan kurumlara, Gelir Vergisi Kanunu kapsamındaki kazanç ve iratları üzerinden vergi kesintisi yapılmayacak.

Kamuda teftiş ve denetim

Kamudaki teftiş veya denetim elemanlarının işlemlerindeki kişisel kusur, haksız fiil veya sorumluluklarına dair idare aleyhine tazminat davası açılabilecek. Ancak bu görevlilerin eylemlerini kin, garez, hatır, baskı veya telkinle yaptığı kanaati oluşursa idarenin ödediği tazminat görevliye rücu edilebilecek.

Vakıf üniversitelerinin faaliyet izinleri

Faaliyet izninin kaldırılmasını gerektiren durumlar tespit edilen vakıf yüksek öğretim kurumları ile kurucu vakıflarına kayyum atanan vakıf yükseköğretim kurumlarının faaliyet izni, YÖK'ün teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile kaldırılacak. İzni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumlarında kayıtlı öğrenciler, YÖK tarafından garantör üniversiteye veya belirlenecek bir devlet üniversitesine intikal ettirilecek. Öğrencilerin nakledildiği yükseköğretim kurumları, faaliyet izni kaldırılan vakıf yükseköğretim kurumunun borçlarından dolayı sorumlu tutulamayacak.

Kanuna göre, İstanbul Kent Üniversitesi adı altında bir vakıf üniversitesi, yine İstanbul'da Beykoz Üniversitesi, İzmir'de ise İzmir Bakırçay ve İzmir Demokrasi üniversiteleri kurulacak. Niğde Üniversitesinin adı "Ömer Halisdemir Üniversitesi", Tunceli Üniversitesinin adı da "Munzur Üniversitesi" olarak değiştirilecek.

Şehit eş veya çocukları, şehidin eş ve çocuğunun bulunmaması halinde ise anne veya babası ÖTV ödemeksizin araç alabilecek.

kamu-sosyal-tesisleri-gidahatti

Turizm sektörünün kira ödemeleri

Turizm tesisleri yapmak üzere kamu arazisi tahsis edilen işletmecilerden 2016 yılında alınması gereken kira, kullanma izni bedelleri ve hasılat payları ile izinsiz kullandıkları Hazine taşınmazlarının ecrimisillerin ödeme süreleri bir yıl ertelenecek.

is-sagligi-ve-guvenligi-2-gidahatti

İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekimi yükümlülüğü

Kanunla, kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan iş yerlerinin iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi görevlendirme yükümlülüğünün süresi de 1 Temmuz 2017'ye kadar uzatıldı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.