Gıda Hattı

İş dünyasına kötü haber! Türkiye o sıralamada geriye gitti

26 Ekim 2016, 18:16
Paylaş
İş dünyasına kötü haber! Türkiye o sıralamada geriye gitti

Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı 2017 raporunu yayınladı. Küresel düzeyde ülkelerin iş yapma kolaylığına sıralandığı listede geçen yıl 55’inci sırada yer alan Türkiye, bu yıl 69’uncu sıraya geriledi.

Dünya Bankası tarafından iş ortamının verimliliğine dair verilerden yola çıkılarak hazırlanan İş Yapma Kolaylığı 2017 raporuna göre, dünya genelinde 137 ekonomi, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kurulması ve faaliyetlerini kolaylaştırmaya yönelik reformlar uygulamaya koydu.

dunya-bankasi-gidahattiReformlar belirleyici oldu

Haziran 2016’ya kadar yaşanan gelişmeleri yansıtan rapor, son bir yılda gerçekleştirilen 283 reformun yüzde 75’ten fazlasının gelişmekte olan ülkelerde hayata geçirildiğini ortaya koyarken, Sahra Altı Afrika Bölgesi tüm reformlarda dörtte birden fazla paya sahip olarak dikkat çekti.

Dünya genelinde 10 yıl önce yeni bir iş kurmak için geçen süre 46 gün iken, bugün 21 günde iş kurulabildiği bilgisine yer verilen rapora göre, iş yapma kolaylığında ilk sırayı alan Yeni Zelanda’yı Singapur izliyor. Listenin ilk sıralarında yer alan diğer ülkeler ise Danimarka, Hong Kong, Çin, Kore, Norveç, İngiltere ve ABD oldu.

ekonomi-is-sektor-kobi-1-gidahatti Türkiye sıralamada geriledi

Ülkelerde iş ortamının verimliliğine göre oluşan sıralamada Türkiye’nin yeri geçen yıla daha da kötüleşti. Türkiye, Dünya Bankası’nın hazırladığı listede 55’inci sıradan 69’uncu sıraya geriledi.

Rapora ilişkin olarak Reuters’a değerlendirmelerde bulunan Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Johannes Zutt, “Bu yıl Türkiye için çıkarabileceğimiz ana mesaj, diğer ülkelerin Türkiye’ye göre daha agresif bir şekilde reform yaptığıdır” dedi.

Raporun iş yapma kolaylığında sadece Haziran 2016’ya kadar tamamlanan reformları yansıttığına da dikkat çeken Johannes Zutt, “Rapor, Türkiye’nin son birkaç aydaki reformlarını yansıtmamaktadır ve önümüzdeki yıl sıralamadaki yerini yükseltebilir” dedi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.