AramaArama
Gıda Hattı

İş dünyası, vergi ödemelerinde kolaylık istiyor

19 Ağustos 2021, 12:20
Paylaş
İş dünyası, vergi ödemelerinde kolaylık istiyor
ATO Başkanı Gürsel Baran, kredi kartıyla vergi ödemede 100 bin lira olan üst limitin kaldırılmasını istedi.

Vergi ödemeleri konusundaki taleplerini Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar’a bir mektupla ileten ATO Başkanı Gürsel Baran, kredi kartıyla vergi ödemede 100 bin lira olan üst limitin kaldırılmasını istedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, oda üyelerinin vergi ödemelerine ilişkin görüş ve önerilerini, bir mektupla Gelir İdaresi Başkanı Bekir Bayrakdar'a iletti.

“Kredi kartıyla vergi ödemelerinde limit kaldırılsın”

Mektubunda, interaktif vergi dairesi uygulamalarının vergi mükelleflerinin işini kolaylaştırması nedeniyle ATO üyeleri tarafından memnuniyetle karşılandığını belirten Baran, kredi kartıyla vergi ödemelerinde 100 bin TL olan üst sınırın kaldırılmasını talep etti. Baran, "Türkiye'nin en çok vergi üreten illeri arasında yer alan ilimizde üyelerimiz, kredi kartıyla vergi tahsilatında 100 bin TL limitinin kaldırılması, kredi kartı limitleri uygun olduğu miktara kadar ödeme yapmalarına izin verilmesi konusunda beklenti içindedir" dedi.

ATO üyelerinin bir diğer talebinin verginin farklı kredi kartlarından tahsil edilmesine imkân sağlanması olduğunu ifade eden Baran, "İş insanlarımız, farklı bankalarla çalıştığı için farklı bankaların ticari kartlarını kullanıyor. Vergi ödemelerinde tek seferde tahsilat yerine farklı kredi kartlarıyla tahsilat imkânı verilmesi hem üyelerimiz hem de vergi dairelerinin yararına olacaktır" diye konuştu.

“Vergi ödemeleri tüm bankalardan yapılabilsin”

ATO Başkanı Baran, halen kamu bankaları aracılığıyla gerçekleştirilebilen vergi ödemelerinin resmen faaliyet gösteren diğer bankaları da kapsayacak şekilde genişletilmesi konusundaki talebi de Gelir İdaresi Başkanı'na iletti. Baran, "Finansman ilişkisini farklı bankalar aracılığıyla gerçekleştiren üyelerimiz bu bankalar üzerinden vergi ödeyebilme kolaylığına erişmeyi talep ediyor" dedi.

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin 7326 Sayılı Kanun uyarınca başvuru süresinin 31 Ağustos'ta, alacakların ilk taksit ödeme süresinin 30 Eylül'de sona erecek olduğunu hatırlatan Baran, mektubunda "Üyelerimizin taleplerinin karşılık bulması, vergiye uyumlu mükellef ölçüsünü artıracak, zamandan tasarruf sağlayacak ve vergi tahsilatını artıracaktır" ifadelerini kullandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.