Gıda Hattı

İş dünyası kurdaki dalgalanmalara karşı laf değil, somut adım bekliyor!

25 Kasım 2021, 11:08
Paylaş
İş dünyası kurdaki dalgalanmalara karşı laf değil, somut adım bekliyor!

Döviz kurlarında yaşanan oynaklığın bütün dengeleri tehdit ettiğini vurgulayan İZTO Başkanı Mahmut Özgener, Merkez Bankası’nın sözel uyarılarının aşırı oynak piyasalarda oluşacak zararlara karşı yeterli olmayacağını söyledi. Özgener, “Türk lirasının değer kaybı, nihai olarak yüzleşmemiz gereken faturayı yükseltiyor. Para politikasında güvenin ve öngörülebilirliğin artmasına yönelik somut adımlar atılmalı, Merkez Bankası güven sağlamalıdır” dedi. Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı da, “Ayakları yere basan ekonomik atılımlar yapılmalı” ifadesini kullandı.

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Ekim ayı Meclis toplantısında açılışında konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, salgın dönemiyle birlikte küresel anlamda enflasyonun arttığını, hammadde ve enerji maliyetlerindeki artışın baş döndürücü hale geldiğini söyledi.

“Yurt dışında da sorunlar var ama biz daha ağır yaşıyoruz”

Yurtdışında yaşanan enflasyon artışının ve diğer ekonomik sorunların Türkiye’de olduğu kadar daha ağır sorunlara yol açmadığının altını çizen Özgener, şöyle devam etti:

“Bunun sebebini de para politikasında belirli bir öngörülebilirlik üzerinden ilerlemelerine bağlıyoruz. Sözel uyarılarla bile olsa, artan risklere karşı daha fazla dikkat çekilmesi ekonomi politika yapıcılarına güven ve kredi sağlıyor.

Dün yaşanan gelişmeler, para politikasında istikrar ve güven sağlamanın ne kadar önemli bir hale geldiğini bizlerle bir kez daha gösterdi. Türk lirasında bir günde yaşanan yüzde 17’lik değer kaybıyla, dalgalı kur rejimlerinde alışılagelmiş hareketlerin dışına çıkılmış oldu. Bugün ise Türk lirası yine yüksek bir oynaklık içinde yüzde 8,5 değer kazandı. Yatırım yapan, üreten, çalışan, projeler oluşturan geniş kitleler olumsuz etkilendi. Reel sektörün Türk lirasının geldiği seviyeyi bile hazmetmesi zaman alacakken, günlük olarak oynaklığın meydana getirdiği zarar, bütün dengeleri tehdit ediyor.”

“Para politikasında somut adımlar atılmalı”

Merkez Bankası’nın yaptığı gibi sözel uyarıların aşırı oynak piyasalarda oluşacak zararlara karşı yeterli olmayacağını aktaran Özgener, “Para politikasında güvenin ve öngörülebilirliğin artmasına yönelik somut adımlar atılması gerektiği kanaatindeyiz. Öncelikli hedef; para politikasında belirsizliğe yol açabilecek her konunun bilgiyle ve iletişimle aşılması olmalıdır. Merkez Bankası; atacağı somut adımlarla tepkisinin net ve şeffaf olmasını sağlarken, ileriye dönük öngörülebilirliğin arttırılmasını ve piyasalarda dolaşan yanlış haberlerin olumsuz etkisinin azaltılmasını hedeflemelidir. Kısacası, güven sağlamalıdır, bugün burada bulunan iş insanlarının soğukkanlı, devletini ve halkını koruyan tutumlarına dayanışmayla yanıt vermelidir. Para piyasalarındaki dalgalanmaların gölgesinde çalışmalarımızı, işlerimizi sürdürüyoruz” diye konuştu.

“TL’nin değer kaybı, faturayı yükseltiyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın 2021 yılında yüzde 9’un üzerinden büyüme gerçekleşmesini bekledikleri ve enflasyonun istenilen seviyede olmadığını söylediğini hatırlatan İZTO Başkanı Özgener, “Türkiye rekor ölçüde büyüyor. Ancak yüksek büyüme oranlarının bizi uzun vadeli olarak kalkındıracak sonuçları doğurmadığını gözlemliyoruz. Çünkü para politikasına bağlı olarak Türk lirası cinsi varlıklar hiç kimsenin arzu etmediği kadar düşük seviyelere geriledi. Döviz cinsi borçluluğu yüksek olan bir özel sektörümüz var. Türk lirası cinsi varlıklardaki düşüşten reel sektör bilançosunun etkilenmemesi mümkün değil. Kredi büyümesi bu sorunu sadece ertelerken, Türk lirasının değer kaybı nihai olarak yüzleşmemiz gereken faturayı yükseltiyor. Büyüme oranları yükselirken, stoksuz çalışan ve enflasyondan etkilenen KOBİ’ler bu durumda daha fazla risk üstleniyor. Özellikle hammadde ithal eden firmalarımızın döviz kuru artışı ve iç piyasaya çalışan firmalarımızın ise enflasyon nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını gözlemliyoruz. Bu nedenle KOBİ’lerde karlılık aynı oranda artmıyor” ifadelerini kullandı.

“Ücretler üzerindeki vergi ve prim yükünün azaltılması için uygun bir zaman”

En önemli konunun Türk lirasının değer kaybının doğrudan ve dolaylı fiyatlar üzerindeki etkisi ile enflasyona etkisi olduğunu ve Türkiye’de yaklaşık 10 milyon işçinin asgari ücret seviyelerinde çalıştığını dile getiren Özgener, şunları kaydetti:

“Gıda, konut, ulaştırma gibi temel ihtiyaç alanlarında yüzde 30’a yaklaşan yıllık enflasyon ile Türkiye’nin yüzde 9’luk büyümesi, her kesim tarafından aynı oranda hissedilmiyor. Bu kadar yüksek oranda çalışanın asgari ücret aldığı bir istihdam piyasasında, verilecek kararın çok önemli etkiler oluşturacak. Temel ihtiyaç ürün fiyatlarındaki artış oranları ve açlık sınırının yükseldiği seviyeler, TÜFE oranlarının üzerinde bir artışın gerektiğini gösteriyor. Bu artışın brüt ücretlere olduğu gibi yansıtılması durumunda, enflasyonist bir baskı muhakkak. Gelir eşitsizliğinin arttığını ve sabit gelirlilerin payının azaldığını görüyoruz. Orta sınıfın erimesini kabullenmemeliyiz. Çalışanların daha iyi maddi koşullar altında çalışması, alım güçlerinin artması işverenlerimizi de memnun edecektir. Halkımızı hak ettiği yüksek yaşam standartlarına ve kalitesine ulaştırmak hedefimiz olmalıdır. Bu nedenle; ekonomik dengeler gözetilerek asgari ücretin vergiden muaf tutulması önerimizin de kabul edileceği düşüncesindeyiz. Bu noktada uzun zamandır dile getirilen ücretler üzerindeki vergi ve SGK primi yükünün azaltılması konusunda adım atmak için de uygun bir zaman olduğu kanaatindeyiz.”

“Ayakları yere basan ekonomik atılımlar yapılmalı”

Piyasalarda yaşanan gelişmeleri değerlendiren Adana Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Acı da, Merkez Bankası’nın sert faiz indirimi kararında ısrarcı olmasının, oynak bir zeminde ilerleyen döviz kurunda sıçramaya neden olduğunu ve gelinen noktada tüccarın ne yapacağını bilemez durumda olduğunu bildirdi.

İğneden ipliğe her kalem ürünün maliyetinin yükseldiğini ve tüccarın sattığı ürünün yerine yenisi koyamadığını vurgulayan Acı, “Yerli paranın yabancı paralar karşısında değer kaybetmesi sonucunda ithal edilen malların ve girdilerin fiyatı artmakla kalmadı, artan maliyetler yurt içi piyasayı ve vatandaşın alım gücünü de kırdı” dedi.

“Düşük değerli TL ile cari açık kapanmaz”

Merkez Bankası’nın piyasaların gerçeğine uygun kararlar alması gerektiğini savunan Acı, “Faizin yükselmesi paradan para kazanıp yatırımlara ilgini azalması demektedir. Faizin düşmesi hepimizin temennisi ancak, mevcut koşullardaki kur gerçeğini de göz ardı edemeyiz” diye konuştu. Acı, şöyle devam etti:

“TL’nin değeri düşük tutularak ihracat artırılmaya, böylece cari açık kapatılmaya çalışıldı. Böyle bir durumda dövizin TL üzerindeki baskıcı duruşunun hafifleyeceği, enflasyonun düşeceği düşünüldü ama görünen o ki, bu teori tutmadı... Bırakın bu politikanın ihracatı arttırmasını gelinen aşamada marketlerde şeker, un, çay, temizlik malzemeleri gibi temel tüketim ürünlerine bile alım sınırlaması getirildi. İstatistiklere bakacak olursak, 2014’ten bu yana sepet kur yüzde 254 artarken, Türkiye’nin ihracatı yüzde 33 artışta kalmış. Yani kurdaki her 7,7 birimlik artık ihracatı sadece 1 birimlik arttırabilmiş.

Özetle bu politikadan bir an önce vazgeçilmeli, daha gerçekçi daha ayakları yere basan ekonomik atılımlar yapılmalı.”

Döviz, faiz ve enflasyon şokunun ticari yaşamı kilitlediğini ve endişe verir boyuta geldiğini belirten Acı, bir an önce radikal tedbirler alınarak, piyasalara güven verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.