AramaArama
Gıda Hattı

İş dünyası için İklim Hedefi Hızlandırma Programı!

5 Haziran 2021, 23:18
Paylaş
İş dünyası için İklim Hedefi Hızlandırma Programı!

UN Global Compact’in küresel çapta Temmuz ayında başlayacak “İklim Hedefi Hızlandırma” Programı, şirketlerin iklim değişikliği ile mücadele için iddialı emisyon hedefleri belirlemelerine yardımcı olmayı amaçlıyor. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde iklim ve çevre krizine dikkat çekerek hala geç kalınmadığını vurgulayan Global Compact Türkiye, şirketlere harekete geçme çağrısı yaptı.

Dünya, her geçen gün yıkıcı etkisi artan iklim ve çevre krizleriyle karşı karşıya kalıyor. Gezegenimizin geleceğini tehlikeye sokan bu krizler aynı zamanda gelecek nesillerin sağlıklı ve refah düzeyi yüksek bir toplumda yaşayabilme umutlarını tüketiyor. Bu konuda herkese önemli sorumluluklar düşerken, şirketlerin atacağı adımlar birçok sorunu önleme konusunda öncü olma niteliği taşıyor.

Global Compact Türkiye’den şirketlere çağrı

UN Global Compact’in küresel çapta hayata geçirdiği “Climate Ambition Accelarator - İklim Hedefi Hızlandırma” Programı, şirketlerin iklim değişikliği ile mücadele için iddialı emisyon hedefleri belirlemelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Oluşumun dünya genelindeki 69 yerel ağından biri olan Global Compact Türkiye, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde iş dünyasını daha yaşanabilir bir gelecek için çok geç olmadan harekete geçmeye davet etti.

“Gelecek için bugünden harekete geçmeliyiz”

Global Compact Türkiye Çevre Çalışma Grubu Eş Başkanı Servet Yıldırım, azalan doğal kaynaklar, iklim değişikliği gibi toplumun tamamını etkileyen çevre sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, “Çevresel riskler, sadece bugünü değil yarınları da tehdit ediyor. Bu gidişata artık dur demeli ve gelecek için bugünden harekete geçmeliyiz. Çevre Çalışma Grubu olarak sürdürülebilir bir dünya ve toplum için, özel sektörü çevre konusundaki ortak meselelerin çözümü amacıyla bir araya getirmeyi, bu kapsamda katılımcı bir şekilde ve paydaşlarla iş birliği halinde yeni girişimlere öncülük etmeyi amaçlıyoruz. İklim değişikliği ile mücadele ve plastik kirliliğinin azaltılması konularında imzacı kuruluşlarımız için oluşturduğumuz programlar ve girişimlerle onların somut adımlar atmalarına katkıda bulunuyoruz” dedi.

“İş dünyasının sorunların çözümünde kilit bir rolü var”

Global Compact Türkiye Çevre Çalışma Grubu Eş Başkanı Ebru Tüzecan ise, “İş dünyasının iklim değişikliği başta olmak üzere sürdürülebilirlik meselelerinin çözümünde kilit bir rolü var. Global Compact olarak küresel ölçekte yaratılan bilgi birikimi ve geliştirilen araçlar ile Türkiye’de iş dünyasının sürdürülebilirlik yolculuğuna destek olmayı hedefliyoruz. Tüm bunları yaparken de kimseyi geride bırakmama ilkesi çerçevesinde; herkes için adil bir dönüşümün öncüsü olmayı amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İklim Hedefi Hızlandırma Programı’na başvurular, 22 Haziran’a kadar yapılacak

UN Global Compact İklim Hedefi Hızlandırma Programı, iklim nötr olma yolunda bilime dayalı emisyon hedeflerinde ilerleme kaydetmek isteyen ve net sıfıra geçiş stratejisi oluşturabilmek için bir yol haritasına ihtiyaç duyan UN Global Compact şirketlerine yönelik geliştirildi. Program, yerel düzeyde farkındalık artırıcı çalışmalar ve şirketler için kapasite geliştirici faaliyetler ile şirketleri emisyon azaltımı için taahhütlerini açıklamaya hazırlayacak. Temmuz ayında başlayacak ve yaklaşık 6 ay sürecek programa başvurular 22 Haziran’a kadar devam ediyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.