AramaArama
Gıda Hattı

İrlanda'dan Facebook'a güvenlik açığı soruşturması

4 Ekim 2018, 16:48
Paylaş
İrlanda'dan Facebook'a güvenlik açığı soruşturması

İrlanda Veri Koruma Komisyonu (DPC), Facebook'taki 50 milyondan fazla hesabı etkileyen veri ihlali hakkında resmi bir soruşturma başlattı.

Komisyonu, Salı günü söz konusu soruşturmanın açılması için görüşüldüğünü duyurduktan sonra Çarşamba günü resmi olarak soruşturmanın başlatıldığını açıkladı. 

Alınan önlemlerin hangi kapsamda uyduğunu araştıracak

İrlanda DPC’den yapılan resmi açıklamada, “Soruşturma Facebook’un Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Regülasyonu’nun (GDPR) kişisel veri korumada gerekli teknik ve örgütsel önlemlerin hangi kapsamda uyduğunu araştıracak” ifadeleri yer aldı. 

İrlanda DPC’ye göre, çalınan hesaplar arasında AB’ye ait hesaplar var

Facebook geçen hafta, sistemdeki bir virüsün, bilgisayar korsanlarının kullanıcı hesaplarına erişmesine olanak sağladığını duyurmuş ve söz konusu durumdan 50 milyon Facebook kullanıcısı etkilenmişti. İrlandalı DPC'ye göre, bu hesapların yüzde 10'undan azı Avrupa Birliği’e ait hesaplar bulunuyor. 

Facebook 1.63 milyar dolar para cezası ödeyebilir

AB’nin Mayıs ayında kabul ettiği GDPR’ye göre, güvenlik açığına maruz kalan şirketlerin 72 saat içerisinde durumu gerekli otoritelere bildirmeleri gerekiyor ve bunun yapılmaması durumunda ise şirketler para cezası alabiliyor.

Facebook, güvenlik açığını 72 saat içerisinde durumu otoritelere bildirmiş olmasına rağmen, soruşturma sonucunda söz konusu güvenlik açığını engellemek için gereken bütün prosedürleri gerçekleştirmediği ortaya çıkarsa 1.63 milyar dolar para cezası ödeyecek.

Ayrıca İrlanda DPC, şirketin iç soruşturmasının devam ettiğini ve şirketin olası riskleri azaltmak için iyileştirici önlemler almaya devam ettiğini söyledi.

DHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.