AramaArama
Gıda Hattı

İranlı yetkiliden koronavirüs itirafı!

11 Ağustos 2021, 22:53
Paylaş
İranlı yetkiliden koronavirüs itirafı!
İran Koronavirüs ile Mücadele Kurulu Başkanı Ali Rıza Zali, salgına ilişkin verileri DSÖ’den gizlediklerini söyledi.

Salgının başından itibaren hiçbir uluslararası yardımı kabul etmediklerini, Sınır Tanımayan Doktorlar ve diğer uluslararası yardımları havaalanlarından geri çevirdiklerini belirten İran Koronavirüs ile Mücadele Kurulu Başkanı Ali Rıza Zali, salgına ilişkin verileri DSÖ’den gizlediklerini söyledi.

Ülkedeki korona virüs ile mücadeleye ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan İran Korona Virüs ile Mücadele Kurulu Başkanı Ali Rıza Zali, salgın başlangıcından bu yana uluslararası hiçbir yardımı kabul etmediklerini söyledi.

“DSÖ’den salgına ilişkin verileri gizledik”

“Dünya Sağlık Örgütü’nden uzmanlar İran’a geldiklerinde onlardan yararlanmak yerine, kendi sağlık sistemimizi medyada övmelerini istedik. Biz, Dünya Sağlık Örgütü’nden salgına ilişkin verileri gizledik” diyen Zali, Sınır Tanımayan Doktorlar ve diğer uluslararası yardımları havaalanlarından geri çevirdiklerini vurguladı.

Zali, “Virüse ilişkin çok fazla bilgiye sahip olmamamıza rağmen uluslararası uzmanlardan görüş almadık. Çin, neden bizim dostumuz olmasına rağmen yeterli aşıyı bizimle paylaşmadı” dedi.

“Salgında durumunuz daha da kötüleşecek”

İran’ı daha zor günlerin beklediği uyarısında bulunan Zali, “Önümüzdeki haftalar için çok daha acı haberlerimiz olacak ve salgında durumunuz daha da kötüleşecek. Salgının Delta mutasyonu Hindistan’da 3 ay sürdü. Onlar hızlı bir şekilde aşılamayı bitirdiler. İki katı fiyat olsa da korona virüs aşılarını ülkeye getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

İran’da en yüksek vaka sayısı kaydedildi

İran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 42 bin 541 yeni korona virüs vakası tespit edildiği ve 536 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Açıklanan vaka sayısı salgın başlangıcından bu yana en yüksek vaka sayısı olarak kayda geçti.

Toplam vaka sayısının 4 milyon 281 bin 217'ye yükseldiği ve can kaybı sayısı ise 95 bin 647'ye ulaştığı ülkede, yeni korona virüs kısıtlamalarına ilişkin henüz karar alınmış değil.

Ülke genelinde kırmızı ve turuncu eyaletlere seyahat yasağı uygulanmaya devam ederken, Korona Virüs ile Mücadele Kurulu'ndan talep edilen 15 günlük kapanma teklifi kabul görmedi. Ülkede kırmızı seviyede bulunan Meşhed şehrine yaptığı ziyaret sırasında konuşan İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ülke genelinde alınacak kısıtlama kararına kendilerinin karar vermediğini ve bu konuda sınırlı imkanlara sahip olduklarını söyledi.

Ülke genelinde 336 şehir kırmızı, 84 şehir turuncu ve 28 şehir sarı seviyede yer alıyor. Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip İran’da, 16 milyon 795 bin 107 doz korona virüs aşısı yapıldı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.