Gıda Hattı

İran İle Enerji İşbirliği

20 Ağustos 2007, 17:47
Paylaş

ABD'nin hiçbir ülkeyle enerji konusunda işbirliği yapmasını istemediği İran ile Türkiye, birçok proje için masaya oturdu. Enerji Bakanı Güler başkanlığındaki Türk heyeti Tahran'a giderek adeta 'ABD'ye enerjide rest' mesajı verdi. Beraberindeki heyetle önceki gün İran'a giden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, iki ülke arasında geçen ay yapılan mutabakatı sonuçlandırmak üzere, İranlı üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulundu.

İran Petrol Bakanı Vekili Gulam Hüseyin Nozeri ve İran Enerji Bakanı Perviz Fettah ile görüşen Bakan Güler ve Türk heyetinin görüşmeleri sonucunda enerji mutabakatında sonu gelindiği bildirildi. Ayrıca İran'dan elektrik ithalatı ve Türk özel sektörünün İran'da baraj yapması gibi birçok konuda da anlaşma sağlandı.

'Projenin lideri Türkiye'

İran Petrol Bakanı Vekili Gulam Hüseyin Nozeri, Güney Pars Doğalgaz Havzası'nın 22, 23. ve 24. fazlarının Türkiye tarafından işletilmesi konusunu konuştuklarını, Türkiye'nin bu çerçevede yatırımlar yapacağını kaydetti. 3 fazdaki doğalgaz üretiminin yüzde 20'sini Türkiye'ye vereceklerini açıklayan Nozeri, "Amacımız, kış mevsiminde Türk kardeşlerimizin herhangi bir sorunla karşı karşıya gelmemeleridir" diye konuştu.

Türkiye ile şu anda yıllık 27 milyar metreküplük gaz anlaşması bulunduğunu anımsatan Nozeri, bunu daha da geliştireceklerini ifade etti.

İranlı bakan, 4 Avrupa şirketinin de projeye katılmak istediğinin anımsatılması ve İran'ın bu yöndeki tavrının sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

"Bu projenin lideri Türkiye'dir. Türkiye istediği zaman istediği şirketle çalışabilir. Ayrıca, Türk kardeşlerimiz ne kadar gaz isterse vermeye hazırız."

Yıllık 6 Milyar Kwh Elektrik İthal Edilecek

İran Enerji Bakanı Perviz Fettah da, Türk heyetiyle önemli ve verimli bir görüşme yaptıklarını, uzmanların Mayıs ayından beri yaptıkları çalışmaları değerlendirdiklerini söyledi. Türkiye'ye yıllık 6 milyar kilovatsaat (KWh) elektrik verilmesi ve fiyatı üzerinde de daha önce nispi olarak anlaşmaya vardıklarını hatırlatan Fettah, uygulamaya geçmek için ikinci bir mutabakat zaptı imzalamalarının söz konusu olduğunu kaydetti.

ABD ve Rusya anlaşmalara karşı

İran ile Türkiye'nin mutabakat zaptı imzalamaları Rusya ile ABD tarafından hoş karşılanmamıştı. ABD Ankara Büyükelçisi Ross Wilson Türkmen gazı için Hazar geçişli doğalgaz boru hattı projesinin canlı tutulmasını önerirken, Türkiye'nin geri adım atması gerektiğini ifade etmişti. ABD Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Matt Bryza ise İran'la Türkiye arasındaki anlaşmanın uygulamaya konulmamasını dilemişti.

Türkiye'nin doğalgazının büyük bir bölümünü temin eden Rusya ise ön anlaşmadan sonra, bu kış yapılan anlaşmalardan daha fazla gaz veremeyebileceğini belirtmişti.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.