Gıda Hattı

İran doğal gazı kesti, Botaş sanayi tesislerine verdiği gazı kıstı!

21 Ocak 2022, 00:02
Paylaş
İran doğal gazı kesti, Botaş sanayi tesislerine verdiği gazı kıstı!

BOTAŞ, İran’ın teknik arıza gerekçesiyle 10 gün süreyle doğal gaz akışını kesmesi üzerine, sanayi tesisleri ve elektrik santralleri için doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacağını duyurdu. Açıklamada, “Diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır” denildi.

İran tarafından, doğal gaz hattında meydana gelen teknik arıza nedeniyle Türkiye’ye 10 gün boyunca gaz akışı durduruldu. Bunun üzerine sanayi tesisleri ile elektrik üretim santrallerine verilen doğal gaz miktarında kısıtlama başlatıldı.

İran gazı kesti, BOTAŞ sanayi için planlı kesinti başlattı

BOTAŞ’ın konuya ilişkin açıklamasında, şunlar kaydedildi:

“Ülkemize Gürbulak-Ağrı giriş noktasından sağlanan doğal gazın, İran tarafındaki doğal gaz iletim hattında meydana gelen bir arıza nedeniyle 20.01.2022 tarihinden itibaren 10 gün süre ile yapılamayacağı bildirilmiştir. Arızanın daha kısa sürede giderilmesi için İranlı muhataplarımız nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuş ve konu hassasiyetle takip edilmektedir.

Elektrik ve doğal gaz sistem dengesinin korunması amacıyla yüksek tüketimi olan sanayi tesisleri ve elektrik santralleri ile sınırlı olmak ve kesinti planları önceden bildirilmek suretiyle, doğal gaz tüketiminde kısıtlamalar yapılacaktır.

Mevsim normallerinin altında seyreden olumsuz hava koşullarına rağmen diğer tüketicilerin kısıtlamalardan etkilenmemesi için tüm önlemler alınmıştır.”

Doğal gaz tüketiminde yeni rekor

Öte yandan BOTAŞ’ın sosyal medya hesabından, “19.01.2022 tarihinde günlük 288 milyon metreküp doğal gaz  tüketimi ile Türkiye rekorunun yanı sıra 81 ilimizin 73’ünde de günlük doğal gaz tüketim rekoru kırıldı…” bilgisi paylaşıldı.

Daha önceki tüketim rekoru günlük 280 milyon metreküp doğal gaz tüketimiyle, 19 Ocak 2021 tarihinde kırılmıştı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.