AramaArama
Gıda Hattı

Irak’ta can aldı! Kara mantar (Mukormikoz) nedir?

2 Haziran 2021, 09:53
Paylaş
Irak’ta can aldı! Kara mantar (Mukormikoz) nedir?

Daha önce Hindistan’da binlerce vaka görülen, Mısır’da da rastlanan kara mantar (mukormikoz) hastalığı nedeniyle, Irak’ta bir kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Sağlık Bakanlığı hastalığın “bulaşıcı” olmadığını açıkladı.

Irak’ın güneyindeki Zikar vilayetinde hayatını kaybeden bir kişide çok nadir görülen bir mantar hastalığı türü olan kara mantar enfeksiyonu (mukormikoz) tespit edildi. Hastanın ölüm nedeni, kayıtlara da kara mantar olarak geçti.

Covid-19'la boğuşan Hindistan'da son olarak 9 bine yakın kara mantar enfeksiyonu kaydedilmiş, hastalık Mısır'da da ortaya çıkmıştı.

Irak Sağlık Bakanlığı: “Bulaşıcı değil”

Kara mantardan ilk can kaybının görülmesi ve 4 ayrı daha vakanın kaydedilmesi üzerine açıklama yapan Irak Sağlık Bakanlığı Basın Ofisinden Ruba Felah, söz konusu hastalığın bulaşıcı olmadığını belirtti.

Kara mantar hastalığının korona virüs salgını öncesi bulunduğunu ifade eden Felah, hastalığının çok nadir bir mantar türü hastalığı olduğunu dile getirdi. Felah, “Kara mantar toprakta, çürüyen bitkilerde, hayvan gübresinde ve hijyene dikkat etmeyen kimselerde bulunur. Hastalık, mantarın bağışıklık sistemi zayıf olmayanları fazla etkilemez” dedi.

Kara mantar (Mukormikoz) nedir?

Çok nadir görülen bir enfeksiyon hastalığı olan mukormikoz, genellikle toprak, bitki, gübre veya çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mukor küfüyle temas sonucu ortaya çıkıyor. Sinüs, beyin ve akciğerleri etkileyen kara mantar, diyabet hastalarında veya kanser ve AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi büyük oranda zayıflamış kişilerde hayati tehlikeye yol açabiliyor.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.