Gıda Hattı

Irak`A Kaymaklı Yoğurt, Japonya`Ya Salça Satıyor

26 Şubat 2008, 18:10
Paylaş

En fazla salça ihracatını Japonya`ya yaptıklarını söyleyen Tat Konserve’nin Genel Müdürü Toker, "Irak pazarında da kaymaklı yoğurtla yer almaya başladık. Ayrıca Şanlıurfa projemizle ihtiyacımız olan zirai ürünleri kendimiz yetiştireceğiz" dedi

Uzun süredir Ortadoğu ve Körfez ülkelerindeki zincir restoranlara ihracat yapan Koç Holding `in gıda şirketi Tat Konserve , 2008 yılı içinde hayata geçireceği `GAP `ta domates üretimi` projesiyle bu bölgeye yapacağı ihracatı artırmayı hedefliyor.

Halen AB ülkelerinden başta Almanya ve Yunanistan `a ketçap ve kutulu domates salçası ihraç eden Tat Konserve `nin makarnadaki ana pazarı ise İsrail .

2007 yılında 5 bin 624 tonluk makarna ihraç eden Tat Konserve , 2007 yılında Irak pazarında da kaymaklı yoğurtla yer almaya başladı. SEK yoğurdun yanı sıra kremayla de Irak pazarında yer alıyor.

2007`nin Tat , SEK , Maret ve Pastavilla `nın birleşmesiyle kurulan Tat Konserve için iyi bir yıl olduğunu söyleyen Tat Konserve Genel Müdürü Güçlü Toker , "2007`de ilk dokuz ayda ciromuz yüzde 25 arttı. Bu yıl da ciroda yüzde 20 büyüme hedefliyoruz" dedi. Tat Konserve olarak en fazla salça ihracatını Japonya `ya yaptıklarını belirten Toker, "Bu ülkeye 15 bin ton domates salçası ve domates ürünleri satıyoruz. Japonya `yı 10 bin ton ile Rusya takip ediyor.

80 milyon dolarlık proje

Şirketin belli çerçevede yapısını değiştirdiklerini söyleyen Toker, "GAP `ta Şanlıurfa projesiyle ihtiyacımız olan domates ve yem gibi ürünleri kendimiz yetiştireceğiz. Bunun haricinde de fabrikalarımızdan bazılarının yerlerini değiştirdik. Bu da bize ciddi operasyonel kâr sağladı. Harranova yüzde 100 Koç şirketi oldu. Bu gibi birçok değişken yıllar içinde bir araya geldi ve rekabet avantajımız arttı " dedi.

GAP Bölgesi `nde, yapılacak olan domates ve salça üretiminin yeni kurulan Harranova şirketi bünyesinde yapılacağın ifade eden Güçlü Toker , "Bu gelişmeyle Harranova şirketinin diğer işkolu olan besicilikle de sinerji yaratılacak" diye konuştu.

Toker şöyle devam etti: "80 milyon dolarlık bir proje bu. Sanayiye yönelik yatırımlarımızın da hammaddesini besleyecek. Tamamı ihracat olacak. Ve 20 milyon dolarlık bir ihracat olacak. Projenin ilerlediği yıllarda hedefimiz 150 milyon dolara ulaşmak. Bu iş için yine Şanlıurfa `da fabrika kuruyoruz. İnşaata başladık. Temmuza kadar bitecek."

`Rakıda strateji değişikliği lazım`

Rakı üretimi konusunda Tariş ile yüzde 50 - 50 ortaklıkları olduğunu hatırlatan Toker, "Bu konuyu belli bir çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz. Mevcut durumda zarar ediyor. Faaliyetten kar eden bir hale getirmemiz lazım" dedi.

Bunun için de çeşitli alternatifler üzerinde çalıştıklarını belirten Toker, "Çıkmak da, girmek de veya tamamını almak da bu alternatiflerden birisi" diye konuştu.

Türkiye `de rakıyla ilgili ciddi bir pazar bulunduğunu anlatan Toker şunları söyledi: "Bizim de Mercan ve Fasıl rakılarımız piyasada bilinen güçlü markalar. Dolayısıyla bunun nasıl idare edileceği ve nereye gideceğine iyi karar vermek lazım. Sıkıntı orada. Karar verilemiyor. Ortaklı olduğu için belli bir mutabakata varılamıyor. Mevcut şekilde zarar ediyor. Mevcut şekilde devam etmemesi için bir strateji değişikliği yapmak lazım."

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.