Gıda Hattı

Ipsos KMG Raporu: Ticari Promosyonların Satışlara Olumlu Etkisi Var

27 Ağustos 2007, 16:56
Paylaş

Ipsos KMG tarafından hazırlanan "Perakendeci Bakışı ile Promosyon Uygulamaları" raporuna göre perakendecilerin yüzde 70,1'inin, ticari promosyonların satışlara olumlu etkisi olduğunu düşündüğü bildirildi.

Ipsos KMG tarafından perakendeci gözüyle pazar dinamiklerini araştırmak amacıyla 2 bin 663 geleneksel perakendeci ile yapılan görüşmelere dayanan "Perakendeci Bakışıyla Promosyon Uygulamaları" raporu açıklandı.

Rapora göre, perakendecilerin 2006'da yüzde 61,1'i ticari promosyonların satışlara olumlu etkisi olduğunu düşünürken, bu oran 2007 yılında yüzde 70,1'e çıktı. Ticari promosyon uygulamalarından memnuniyet seviyesi de yüzde 34,9'dan, yüzde 41,8'e yükseldi.

Perakendecilerin ticari promosyonlar arasında en çok aldıkları ve karşılaştıkları promosyon türünün yüzde 59,8 ile "aynı markadan bedava ürün" olduğu kaydedilen raporda, en cazip uygulamalarda ise yüzde 33,9 ile "fatura altı indirim" türü uygulamaların öne çıktığı ifade edildi.

En cazip ilk üç promosyon

Raporda, en cazip ilk üç promosyon türünde fatura altı indirimi, yüzde 28,7 ile aynı markadan bedava ürün ve yüzde 27,8 ile fatura tutarı üzerinden indirimin izlediği, ticari promosyonlar arasında sık kullanılan yöntemlerden olan farklı markadan bedava ürün ya da önlük, dolap gibi hediye verilmesinin ise perakendecilere pek cazip gelmediği kaydedildi.

Perakendecilerin tercih listesinde çekiliş, dönemsel puan toplayıp hediye kazanma, ciro hedef primi gibi uygulamalar son sıralarda yer aldı.

Temel gıda, süt ürünleri ve temizlik ürünleri için maddi karşılığı olan fatura altı veya fatura tutarı üzerinden indirimlerin daha çok tercih edildiği belirtilen rapora göre, aynı markadan bedava üründe ise meşrubat, sakız/şekerleme, cips/çerez ve dondurma ürün kategorileri öne çıkıyor.

Perakendecilere göre tüketici promosyonlarında en cazip uygulama geçen yıla göre daha düşük oranda dile getirilse de yüzde 62,2 ile fiyat indirimi olarak ortaya çıkarken, bu konuda en öne çıkan ürün kategorisi yüzde 73,9 ile temel gıda oldu.

Raporda, perakendede artan rekabete karşılık ticari promosyonlarda belirgin bir değişim olmadığına dikkat çekilerek, perakendecilerin yüzde 59,3'ünün, geçen yıla göre ticari promosyon uygulamalarında bir değişim veya gelişme olmadığını kaydettiği vurgulandı.

Ipsos KMG Perakende Ölçüm ve Araştırmaları Koordinatörü Renan Burduroğlu, araştırma sonuçlarına ilişkin değerlendirmesinde, ticari promosyon uygulamalarından en çok yararlanan kanalların süpermarketler olduğunu, süpermarketlerin yüzde 14'ünün hem daha sık hem de daha avantajlı ticari promosyon uygulamaları aldıklarını dile getirdiklerini ifade etti

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.