Gıda Hattı

İphone hakkında kritik soru! Neden Android'lerden daha düşük RAM kullanıyor?

12 Nisan 2022, 10:06
Paylaş
İphone hakkında kritik soru! Neden Android'lerden daha düşük RAM kullanıyor?
İphone hakkında kritik soru! Neden Android'lerden daha düşük RAM kullanıyor? Yazımızda bu durumun nedenlerine en ince ayrıntısına kadar anlattık...

İphone hakkında kritik soru! Neden Android'lerden daha düşük RAM kullanıyor? Android mi iOS mu tartışması hiçbir zaman bitmeyecek. Kimilerine göre Android, açık kaynak kodlu ve özelleştirme imkanı sunması nedeniyle daha iyi bir kullanıcı deneyimi vadederken, bazılarına göre ise iOS daha stabil ve optimize çalışarak uzun yıllar kasma ve donma yapmadan çalışabiliyor.

Tabii iki işletim sistemi arasındaki en net farklardan biri de RAM diyebiliriz. Zira Android cihazlar, iOS’a göre daha yüksek RAM kapasiteleriyle kullanıcı karşısına çıkıyorlar. iPhone’ların daha az RAM kullanması, güçsüz oldukları anlamına mı geliyor? Peki iPhone’lar neden Android telefonlardan daha az RAM kullanıyor? Yazımızda anlattık…

iPhone, neden Android cihazlara göre daha az RAM kullanır?

Akıllı telefon piyasasında sanal RAM özelliğinin de yaygınlaşmasıyla Android cihazların RAM kapasiteleri adeta tavan yaptı. Örneğin, geçtiğimiz ay tanıtılan Lenovo Legion Y90 oyuncu telefonunda sanal RAM özelliğiyle birlikte 22 GB’a kadar RAM vardı. Bunun aksine sektörün en güçlü mobil cihazlarından iPhone 13 Pro Max, 6 GB RAM ile kullanıcıların karşısına çıktı.

Oyuncu telefonlarında tabii yüksek RAM kapasiteleri olacak demeyin. Zira günümüzde bir orta segment cihazda bile en az 8 GB RAM karşımıza çıkıyor. İşte Android ve iOS arasında en çok merak edilen konulardan biri de bu. Peki iPhone’ların az RAM kullanmasına rağmen üst düzey bir kullanıcı deneyimi sunmasının arkasındaki sebepler ne?

Donanım optimizasyonu

Bilindiği üzere iOS, yalnızca Apple’ın kontrolünde. Yani farklı bir akıllı telefon üreticisi, ürünlerini iOS işletim sistemiyle piyasaya süremiyor. Android tarafında ise yukarıda da bahsettiğimiz üzere işler biraz daha farklı. Açık kaynak kodlu ve ücretsiz olması, işletim sistemini sektörde daha cazip hale getiriyor.

iOS, sadece Apple donanım odaklı üretildiği ve detaylı testlerden geçirildiği için bileşenlerle daha uyumlu. Örneğin; Android cihazlarda Qualcomm, MediaTek ve UNİSOC gibi üreticilerin çatısı altında onlarca çeşit işlemcinin olması, işletim sisteminin uyumlu çalışabilmesi sağlam ve aynı zamanda detaylı sistem kodları gerektiriyor.

Bu durum diğer donanımlar için de geçerli. Ancak Apple’ın geliştiricileri, sistem kodlarını çok çeşitli olmayan ve eldeki ürünlerin belirli donanım özelliklerine göre kolaylıkla özelleştirebiliyorlar. iOS’un Android’e göre daha az RAM ihtiyacı duymasının nedenlerinden biri de bu.

Kararlı RAM yönetimi

Apple’ın iPhone’larda kararlı RAM yönetimi sağlamak için bazı yöntemleri mevcut. Örneğin bir iPhone’da sistem, çalışır vaziyette olan bir görevi kısa bir aralıktan sonra hemen sonlandırmıyor. Android cihazlarda ise sistemin görevi sonlandırma aralığı iOS‘a göre daha kısa. Bunun sonucunda Android cihazlarda oluşan sistem kararsızlığı, daha yüksek RAM tüketimine neden oluyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.