Gıda Hattı

IPARD Programı kapsamında kırsal kalkınmaya 1.2 milyar avro destek!

6 Aralık 2020, 13:23
Paylaş
IPARD Programı kapsamında kırsal kalkınmaya 1.2 milyar avro destek!

Türkiye’nin kırsal kalkınmasının geliştirilmesini amaçlayan Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı Kongresi UKAFEST, 7-9 Aralık tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 2012’den bu yana IPARD kapsamında 14 bin 476 projeye 1 milyar 251 milyon avro destek verildiğini bildirdi.

Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı Kongresi UKAFEST, 7-9 Aralık 2020 tarihleri arasında online olarak gerçekleştirilecek.

Ulusal Kırsal Kalkınma Ağı Kongresi

Kongreye Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin yanı sıra, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faruk Kaymakçı, AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Nikolaus Meyer-Landrut ile IPARD Yönetim Otoritesi Başkanı Dr. Osman Yıldız ve ilgili kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversiteler, araştırma enstitüleri, STK’lar, özel sektör, kooperatifler, dernekler, çiftçiler, yerel eylem dernekleri katılacak.

Bakan Pakdemirli’nin açılış konuşmasıyla başlayacak Kongre kapsamında, öne çıkan ve hayata geçirilecek konulara ilişkin 8 temada toplantılar düzenlenecek.

UKAFEST etkinliğinde 42 başarılı kırsal kalkınma yatırımının tanıtımı da yapılacak.

Türkiye’de Ulusal Kırsal Ağ, 2017 yılında kuruldu

AB tarım politikalarının önemli bir unsuru olan Avrupa Kırsal Kalkınma Ağı’nın bileşeni Kırsal Ağın 2008 yılından itibaren tüm üye ülkelerde uygulandığını belirten Bakan Pakdemirli, Türkiye’de de IPARD programı kapsamında 2017 yılında Ulusal Kırsal Ağ kurulduğunu hatırlattı. Pakdemirli, “Bu sayede kırsal kalkınma programları daha etkin uygulanıyor. Bununla beraber, mevcut programlar arasında koordinasyon sağlayarak, kırsal alanda faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin ve diğer paydaşların katılımını da teşvik etmiş oluyoruz” dedi.

kirsal-kalkinma-kadin-gidahattiIPARD kapsamında 14 bin 476 projeye 1.2 milyar avro destek!

IPARD programları ile şu ana kadar 14 bin 476 projenin desteklendiğini bildiren Pakdemirli; “2012 ve 2016 yılları arasında uygulanan IPARD I programı kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti katkısıyla 10 bin 653 projeye 1 milyar 45 milyon Avro, IPARD II kapsamında ise şu ana kadar 3 bin 823 projeye 206 milyon Avro hibe desteği sağlandı. Böylece toplamda 14 bin 476 proje desteklendi” diye konuştu.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.