Gıda Hattı

IPARD II’nin ilk çağrısında 853 milyon TL hibe

30 Mayıs 2017, 09:50
Paylaş
IPARD II’nin ilk çağrısında 853 milyon TL hibe

IPARD II Programı ilk proje çağrısında 8 bin 789 başvuru alındı, bin 639 proje desteklenmek üzere seçildi. 16 farklı sektörde 853 milyon lira hibe kullandırılarak, yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım desteklenecek.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Avrupa Birliği Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) desteklerinde ikinci döneme başladı. IPARD II Programının birinci çağrısı sonucunda ilk imzalar atıldı. IPARD’ın 2014-2020 yıllarını içeren ikinci uygulama döneminde tarım sektörünün ve kırsal alanların sürdürülebilir kalkınması için desteklenen sektörlere yenileri eklendi, hibe oranları artırıldı.

ipard-gidahattiKırsal kalkınma için 1.639 projeye destek

TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı, IPARD Programı uygulamalarına ilişkin Anadolu Ajansı’na açıklamalarda bulundu. IPARD I Programında verilen hibelerle 2,3 milyar avroluk bir yatırım gerçekleştirildiğini vurgulayan Antalyalı, yaklaşık 10 bin 650 yatırımcı ile sözleşme imzaladıkları program sonucunda, 57 bin kişiye istihdam sağlandığını dile getirdi.

IPARD-II Programı dahilinde 5 yıl içerisinde yaklaşık 1 milyar 45 milyon avroluk kaynağı yararlanıcılar ile buluşturacaklarını belirten Antalyalı, “Bu dönemde yararlanıcı sayımızı 20 bine, yeni istihdam sayısını da en az 110 bine çıkarmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

IPARD II'nin ilk proje çağrısında 8 bin 789 proje başvurusu aldıklarını, aralarından bin 639 projeyi desteklenmek üzere seçtiklerini ifade eden Antalyalı, "Gönül ister ki tüm projeleri destekleyelim ama kaynaklar sınırlı, istekler sınırsız. İlk çağrıda 16 farklı sektörü destekliyoruz ve vatandaşlarımıza 853 milyon lira hibeyi bugün itibarıyla kullandırmaya başlıyoruz. Buradan yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım gerçekleşecek." ifadelerini kullandı.

tkdk-ipard-imza-ahmet-antalyali-proje-sahipleri-gidahattiTarımsal işletme yatırımları ilk sırada

Hibe desteklerinde lokomotif alanın "tarımsal işletmelerin fiziki varlıklarına yönelik yatırımlar" olduğuna dikkati çeken Ahmet Antalyalı, bu alanda 536 proje desteklediklerini, 811 milyon liralık yatırım gerçekleştirileceğini ve 553 milyon liralık hibe verileceğini söyledi.

Özellikle Milli Tarım Projesi çerçevesinde de kırmızı et üretimini öncelikli sektör gördüklerini, bunun ilk adımı olarak 291 projeye 300 milyon lira destek vereceklerini bildiren Antalyalı, şunları kaydetti:

"Aynı tedbir kapsamında 173 süt üretimi, 65 kanatlı eti ve 7 yumurta tavukçuluğu projesi desteklenecek ve söz konusu sektörlerde toplamda 256 milyon liralık bir kaynağı yararlanıcılarımızla buluşturacağız.

Gıda enflasyonu için önemli yatırımlar

Gıdada sanayi entegrasyonunu sağlamaya yönelik özellikle 'Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar' tedbiri gıda enflasyonu açısından da çok önemli. Gıda fiyatlarının düzenlenmesi için çok önemli yer tutan soğuk hava depolama tesislerine yatırım tutarı yaklaşık 93 milyon lira olan 35 tesis kurulacak, söz konusu projelere yaklaşık 47 milyon lira hibe sağlanacak. Aynı tedbir altında 22 süt işleme, 8 et işleme, 1 kanatlı eti işleme, 2 su ürünleri işleme yatırımı da uygun bulundu ve bunların hepsinin sözleşmelerinin imzalanma süreci kısa zamanda bitecek.”

Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme Yatırımları tedbirinin de istihdam açısından çok önemli olduğunun altını çizen Antalyalı, söz konusu tedbirde toplam yatırım tutarının 201 milyon lira olduğunu, bin 35 projenin sözleşme imzalamaya hak kazandığını ve söz konusu yatırımlara 100 milyon liranın üzerinde hibe sağlanacağını vurguladı.

tkdk-ipard-imza-toreni-ahmet-antalyali-gidahattiAntalyalı, bitkisel üretimin çeşitlendirilmesi ve bitkisel ürünlerin işlenmesi ve pazarlanması sektöründen 575, arıcılık ve arı ürünlerinin üretimi, işlenmesi ve pazarlanması sektöründen 256, zanaatkarlık ve katma değerli yöresel ürünler sektöründen 57, kırsal turizm sektöründen 75, kültür balıkçılığı sektöründen 6 projeyi destekleyeceklerini bildirdi.

IPARD-II Programının yeni sektörlerinden olan makine parkları ve yenilenebilir enerji yatırımları alanında ilk çağrı sonucunda 22 makine parkı ve 44 yenilenebilir enerji yatırımı projesinin sözleşme imzalamaya hak kazandığını belirten Antalyalı, “Bu tedbir kapsamında 75 projenin desteklendiği kırsal turizm sektörüne de 56 milyon lira aktarılacak” bilgisini verdi.

10 bin kişilik istihdam yaratılacak

Söz konusu programı 42 ilde uyguladıklarına dikkati çeken TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı, ilk çağrıya en çok Elazığ, Sivas, Ankara ve Afyon'dan başvuru geldiğini söyledi. Amaçlarının kaynakları tüm iller arasında adil bir şekilde dağıtmak olduğunun altını çizen Antalyalı, "Tüm vatandaşlarımızı programımızı takip etmeye ve kendi projelerini de Kurumumuza sunmaya davet ediyorum." dedi. Antalyalı, ilk çağrı sonucu verilecek hibelerle 10 binin üzerinde kişiye istihdam sağlanacağına vurgu yaptı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.