Gıda Hattı

İnternetten Marka Başvurusu

20 Ağustos 2007, 18:02
Paylaş

TPE, marka başvurularını internet üzerinden almaya başladı. Yakında patent ve tasarım için de internet kullanılacak

Türk Patent Enstitüsü (TPE), marka başvurularını elektronik ortamda kabul etmeye başladı. TPE Başkanı Yusuf Balcı, "Patent ve tasarım başvurularını da elektronik ortamda almak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz" dedi. Balcı, 'e-Devlet Kapısı' projesi kapsamında birçok çalışma başlattıklarını kaydetti. Balcı, 5070 sayılı elektronik imza kanunu çıktıktan sonra, patent, marka ve tasarım başvurularının elektronik imza ile gerçekleştirilmesi çalışmalarına hız verdiklerini açıkladı. TPE'ye yapılan en fazla başvurunun marka konusunda olduğunu belirten Balcı, bu nedenle marka başvurularının elektronik ortamda gerçekleştirilmesine öncelik tanıdıklarını söyledi.

Ankara'ya gitmeye gerek kalmayacak

1 Ağustos 2007'den itibaren marka başvurularını kurumun internet sitesi üzerinden elektronik ortamda da kabul etmeye başladıklarını anlatan Balcı, şimdiye kadar sekiz firmanın, 18 ayrı konuda marka almak için başvuruda bulunduğunu ifade etti. Türkiye'de henüz elektronik imza kullanıcı sayısının fazla olmadığına dikkati çeken Balcı, bu nedenle fiziki ortamdaki başvuruları da kabul etmeye devam ettiklerini, bu başvurularda ıslak imzanın geçerli olduğunu kaydetti. Elektronik imza kullanıcılarının artmasına paralel olarak elektronik ortamda yapılan başvurularda da artış olacağını anlatan Balcı, bu uygulamanın özellikle Ankara dışından marka başvurusunda bulunmak isteyenlere büyük kolaylık sağlayacağını söyledi.

Atom saatiyle ölçecek

Elektronik ortamda marka başvurusunun hem zaman hem de kâğıt tüketiminde tasarruf sağlayacağına dikkati çeken Balcı, aynı zamanda TPE personelinin iş yükünü de azaltacağını aktardı. TPE'ye yapılan marka, patent ve tasarım başvurularında tarih, saat ve dakika'nın çok önemli olduğuna vurgu yapan Balcı, bu konuda TPE ile başvuru sahibi arasında herhangi bir ihtilaf çıkmaması için başvurularda uluslararası geçerliliği olan zaman damgası uygulamasını da hayata geçirdiklerini söyledi.

Zaman damgasının atom saatinden elde edilen ve zamanı, klasik saatlerden çok daha hassas ölçen bir yöntem olduğunu anlatan Balcı, Türk Patent Enstitüsü'ne yapılacak başvurularda mobil elektronik imza kullanımına da imkân tanıyacaklarını anlattı

'Başvuru ücretlerini düşüreceğiz'

Elektronik imza kullanımını yaygınlaştırmak için elektronik ortamda TPE'ye yapılacak başvuruların ücretlerini düşürmeyi düşündüklerini kaydeden Balcı, elektronik imzanın yaygınlaştırılması için kamu ve özel sektör hizmetlerinde bu imzanın daha yaygın kullanımının gerekli olduğunu vurguladı.

Türkiye'deki patent işlemlerinin patent görevli vekilleri aracılığıyla yürütüldüğünü anlatan Balcı, aktif patent vekili sayısının 1700 ile 1800 arasında olduğunu, yapacakları yeni düzenleme ile bu vekillerin kendilerine ait bilgileri de elektronik ortamda güncellemelerine imkân sağlayacaklarını aktardı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.