Gıda Hattı

İnsanlara koronavirüs bulaştırılan araştırmadan ne sonuç çıktı!

5 Şubat 2022, 14:00
Paylaş
İnsanlara koronavirüs bulaştırılan araştırmadan ne sonuç çıktı!

Genç, sağlıklı gönüllülere bilerek koronavirüs bulaştıran bilim insanları, elde ettikleri sonuçları açıkladı.

Bir grup bilim insanı araştırma yapmak amacıyla genç ve sağlıklı gönüllü bireylere, COVID-19 hastalığına yol açan SARS-CoV-2 virüsü bulaştırdı. Çalışmanın sonuçları, Springer Nature dergisinin baskı öncesi veri tabanında yayınlandı.

Henüz hakem onayından geçmese de araştırma hafif geçen COVID-19 enfeksiyonunun bulaşma anından vücuttan temizlenme aşamasına kadar nasıl ilerlediğine ilişkin önemli bilgiler veriyor.

Gönüllülere koronavirüs nasıl bulaştırıldı?

Çalışmada 18 ile 30 yaş arasındaki 34 sağlıklı gönüllü yer aldı. Katılımcılar daha önce SARS-CoV-2 virüsü enfekte olmamış ve COVID-19 aşısı yaptırmamış kişilerdi. Tüm katılımcılara çalışmanın başında koronavirüs testi yapıldı ve sonuçları negatif olarak alındı.

Çalışma için, gönüllülere burundan damlacık yoluyla düşük bir dozda SARS-CoV-2 virüsü verildi. Bu damlacıklarda, koronavirüs enfeksiyonu geçiren bir kişinin en bulaştırıcı olduğu zamanda havaya saçtığı bir burun sıvısındaki kadar virüs bulunuyordu.

Virüse maruz kalanlardan 18’i, enfekte oldu. Bunlardan 16’sı boğaz ağrısı, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı, yorgunluk ve ateş gibi hafif-orta şiddette belirtiler gösterdi.

Virüs bulaştırılan katılımcılardan 13’ü, koku duyusunu kaybetti. Bunlardan 10’unun koku duyusu 3 ay içerisinde normale döndü. Diğer kişiler halen koku duyusunda eksiklik yaşadığını bildirdi.

Denemenin başındaki isim olan, Imperial College London Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyon Bölümü’nde hekim ve immünoloji uzmanı olarak görev yapan Dr. Christopher Chiu, “Sevindirici bir biçimde, genç sağlıklı yetişkin katılımcılarımız arasında şiddetli bir belirti veya endişe edici bir klinik tablo tespit edilmedi. Bu nedenle çalışmanın sonuçlar, hastalığı ağır geçirenlerden ziyade hafif geçirenler için gösterge niteliğinde.

Hasta olan kişinin testi ne zaman pozitif çıkmaya başlıyor?

Enfekte olan 18 kişide, ortalama kuluçka süresi, yani virüse ilk maruz kalınan andan virüsün testlerde tespit edilebilmesine kadar geçen süre, 42 saat olarak belirlendi. Ekip, katılımcıların boğaz ve burunlarından günde 2 kez örnek alarak, PCR yöntemi ile canlı veya bulaşıcı durumdaki virüsü hesapladı.

Katılımcılardaki virüsün kuluçka süresi boyunca hızlıca arttığı, ilk kez boğazda ve maruz kaldıktan 40 saat sonra, daha sonra 58. saatte burunda tespit edildiği belirlendi.

Virüs yükü en çok ne zaman artıyor?

Ortalamada, katılımcılardaki virüs yükü maruz kaldıktan 5 gün sonra en yüksek seviyeye çıktı. Boğazdaki virüs seviyesi, burun bölgesine kıyasla daha düşük kaldı ve en yüksek seviyesine daha erken ulaştı. Enfekte olan tüm katılımcılarda, belirtilerinden bağımsız olarak benzer virüs yükü olduğu tespit edildi.

Hızlı COVID-19 testlerinin enfeksiyon boyunca virüsü güvenilir bir şekilde tespit edebildiği, ancak virüs yükünün düşük olduğu enfeksiyonun ilk ve son döneminde daha düşük hassasiyetli sonuçlar verdi. Özetle, virüs yükünün düşük olduğu durumlarda testlerin virüsü tespit edebilmek kapasitesi düştü.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.