AramaArama
Gıda Hattı

İnsandaki ilk H10N3 kuş gribi vakası tespit edildi! Salgın tehlikesi var mı?

1 Haziran 2021, 22:49
Paylaş
İnsandaki ilk H10N3 kuş gribi vakası tespit edildi! Salgın tehlikesi var mı?

Çin, insanlardaki görülen ilk H10N3 kuş gribi vakasının tespit edildiğini bildirdi. Yeni bir salgın riski söz konusu mu?

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC) tarafından yapılan açıklamaya göre Çin’in Zhenjiang şehrinde 41 yaşında bir erkek 28 Nisan tarihinde ateş belirtisiyle hastaneye kaldırıldı. 1 ay sonrasında hastaya H10N3 kuş gribi teşhisi kondu.

Komisyon, vakayla bağlantılı olarak büyük ölçekte bir salgın ihtimalinin çok düşük olduğunu ifade etti. Aynı zamanda tespit edilen hastanın stabil bir durumda olduğu, temaslı yakınlarında herhangi bir sağlık sorunu gözlenmediği bildirildi.

İnsanlara nasıl bulaştı?

Özellikle koronavirüs pandemisi döneminde yeterince şeffaf olmadığına ilişkin eleştirilerin hedefi olan Çin, bu hastalığın nasıl bulaştığına ilişkin bir açıklama yapmadı.

| Çin'den ithal gıdalarda koronavirüs riski var mı? |

H10N3 kuş gribi nedir?

H10N3, kuşlarda patonejik (zararlı) özelliği düşük olan bir tür olarak ifade ediliyor. Bir diğer deyişle, ölüme veya ağır hastalığa sebep olma ihtimali oldukça düşük.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu (NHC), daha önce hiçbir insan H10N3 vakası tespit edilmediği de açıklamada belirtti.

Çin’de hayvanlarda bazı kuş gribi türleri tespit edilse de, insanları etkileyen büyük çaplı salgınlar oldukça nadir. Çin’de en son gözlenen insan kuş gribi salgını 2016 – 2017 yıllarında gerçekleşti. O dönem etkili olan kuş gribi virüsü türü H7N9’du.

| Kuş gribi paniği Hindistan'da! Birçok kuş türünde H85N tespit edildi… |

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne (FAO) göre, H7N9, 2013 yılında bu yana 1668 kişiye bulaştı. Bunlardan 616 kişi yaşamını yitirdi.

Afrika ve Avrasya bölgelerinde yaşanan son kuş gribi salgınlarının akabinde Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkez, kümes hayvanı çiftlikleri ile pazarların ve yaban kuş türlerinin daha yakından izlenmesi uyarısında bulundu.

COVID-19’da ilk kez Çin’in Wuhan şehrindeki bir gıda – hayvan pazarında tespit edilmişti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.