Gıda Hattı

İnsan yapıları doğayı solladı

15 Aralık 2020, 10:00
Paylaş
İnsan yapıları doğayı solladı

Yapılan son araştırmaya göre insan yapısı şeylerin ağırlığı, dünyadaki canlıların toplam ağırlığını geçti.

Çalışmaya göre binalar, yollar, arabalar ve ürettiğimiz diğer her şeyin ağırlığı, gezegenimiz üzerinde yaşayan her şeyin toplam ağırlığından fazla çekiyor. Buna her hafta eklenen insan yapısı madde miktarı ise yaklaşık olarak dünya nüfusu olan 8 milyar insanın ağırlığına denk.

Antroposen Çağı

İnsanlığın gezegenimiz üzerindeki etkisini ölçmek için birçok değişkene bakılıyor. Fosil yakıtların kullanımı sera gazlarını 800 bin yıldır görülmemiş seviyelere yükseltti. Tarım ve yerleşim alanları toprağın %70'ini kapladı. İnsanlık sayısız türün yeryüzünden yok olmasına neden oldu. Dünyanın geçirdiği değişim o kadar büyük ki bilim insanları bu çağa insanların baskın olduğu dönem anlamına gelen antroposen çağı demeye başladı.

Weizmann Bilim Enstitüsünden araştırmacılar insanlığın etkisini ölçmek için yeni bir yaklaşım izlediler. Dünya üzerindeki canlıların %90'ına karşılık gelen bitkilerin biyokütlesini bilgisayar modellemeleri ve uydu görüntüleri yardımıyla hesaplayan araştırmacılar buna mikroplardan balinalara kadar diğer bütün canlıların kütlesini de eklediler. Araştırmacılar bu verileri yıllık olarak derlenen insan yapısı materyallerin kütlesi ile karşılaştırdılar.

Ormanların yok edilmesi en büyük neden

Sonuçlar korkutucu oldu. 1900 yılında insan yapısı şeylerin ağırlığı dünyanın biyolojik kütlesinin sadece %3'üne karşılık gelirken, devamında her 20 yılda bir yaklaşık 2 kat artarak çoğaldı. Bunun yanında dünya üzerindeki canlıların ağırlığı, özellikle orman alanlarının yok edilmesi nedeniyle giderek azaldı. İnsan yapısı kütlerinin ağırlığındaki artış, kayalar, mineraller, metaller gibi kaynakların kullanımı ile iyice hızlandı.

Neticede bu yıl (6 yıllık bir hata payı ile) insan yapısı maddelerin kütlesi, tüm canlıların ağırlıklarının toplamını geçti.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.