Gıda Hattı

İnsan vücudunda en çok bulunan elementler nelerdir?

5 Nisan 2022, 09:15
Paylaş
İnsan vücudunda en çok bulunan elementler nelerdir?

Periyodik tabloda 118 element var ve bunların birçoğundan oluştuğumuzu düşünebilirsiniz. Ancak durum böyle değil. Vücudumuzu oluşturan karmaşık sistemler şaşırtıcı derecede basit bir temel yapıya sahip.

Vanderbilt Üniversitesi'nden organik kimyager Steven Townsend, verdiği demeçte, "118 elementten okuduğum son şey, vücudumuzun ağırlığının %97'sinin sadece dört element olduğuydu" diyor. Bu dört element oksijen, karbon, hidrojen ve nitrojendir.

Townsend, oksijenin kesinlikle ilk sırada yer aldığını ve insan vücudunun ağırlıkça %65 ila %67'sini oluşturduğunu söylüyor. Bunun nedeni, vücudumuzun çoğunlukla sudan oluşması- yaklaşık %50 ila %60 arası - bu nedenle oksijenin çoğu H2O'daki oksijen!

Peki, bu elementler tam olarak ne yapıyor? 

Nature Reviews Cancer Dergisi’nde 2016 yılında yayınlanan bir incelemeye göre oksijen, enerji üretimi ve metabolizması veya vücutta meydana gelen kimyasal süreçler için de kritik öneme sahip.

Townsend, bir sonraki sırada, vücudun ağırlıkça yaklaşık %18 ila %19'unu oluşturan karbon olduğunu söylüyor.

Karbon, yağların, karbonhidratların ve proteinlerin omurgasını oluşturur, bu nedenle bu element, vücudun ve onu beslemek için kullandığımız gıdaların ana yapı taşı.

Üçüncü sırada ise hidrojen yer alıyor.  İnsan vücudunda diğer elementlerden daha fazla hidrojen atomu bulunuyor. Ancak kütlece vücudumuzun sadece %9 ila %10'unu oluşturur.

Hidrojen, H2O'daki diğer element ve her oksijen atomu için iki hidrojen atomu bulunuyor. Ayrıca hidrojen, proteinlerin , karbonhidratların ve yağların önemli bir bileşeni.

Ancak hidrojen atom sayısında çoğunluğu tutsa da kütlesi önemli ölçüde fazla: Oksijen ve karbon, sırasıyla hidrojenin yaklaşık 16 ve 12 katı atom ağırlıklarına sahip. Başka bir deyişle, bir oksijen atomunun kütlesiyle eşleşmek için 16 hidrojen atomu gerekir, bu yüzden hidrojen, kütlemizin yalnızca onda birini oluşturur.

Dört numara ise, yaklaşık %3 ile Dünya atmosferinde en bol bulunan gazdır olan nitrojen. İnsan vücudunda en yaygın beşinci element olan bir bonus element, kütlece insanların %1 ila %2'sini oluşturan kalsiyum diyebiliriz. Ulusal Sağlık Enstitüleri'ne göre bu kalsiyumun %99'undan fazlası kemiklerde ve dişlerde bulunuyor.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.