Gıda Hattı

İnsan Dünya’nın kanseri olma yolunda!

23 Mayıs 2022, 13:33
Paylaş
İnsan Dünya’nın kanseri olma yolunda!

İnsanlığa ev sahipliği yapan gezegenimize en büyük zararın yine insan eliyle verildiğinin örnekleri ortada iken, sinirbilim uzmanı Prof. Dr. Sinan Canan’dan çarpıcı bir uyarı geldi. Şirketlerin ve insanların sürekli büyüme arzusu içinde olduğunu vurgulayan Canan, “Herkes büyümekle övünüyor. Yerimiz dar arkadaş! Dünya yuvarlak ve bunun bir sınırı var. Bu dünyada büyümek için büyüyen iki biyolojik örnek var; biri biziz, öbürü kanser. İnsan bu kafayla gitmeye devam ederse bu gezegenin kanseri olacak” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Nöropazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Canan, 12. Kocaeli Kitap Fuarı’nda “Yeni Dünyanın Cesur İnsanı” isimli söyleşide vatandaşlarla bir araya geldi.

“Büyüme arzusunun hastalıklı bir tarafı var”

Canan, “İnsan topluluklarının büyüme ve kâr arzusunun hastalıklı tarafı var. Bu kişisel olarak bizde de var. Ülkeler büyüme rakamları açıklıyor. Herkes büyümekle övünüyor. Şirketler büyüyen bilanço açıklamayı çok sever. Yerimiz dar arkadaş! Dünya yuvarlak ve bunun bir sınırı var. Bu dünyada büyümek için büyüyen iki biyolojik örnek var; biri biziz, öbürü kanser. İnsan bu kafayla gitmeye devam ederse bu gezegenin kanseri olacak” dedi.

Gelişen teknolojiye de değinen Canan, şunları söyledi:

“İnsan, zaaflarıyla çok kolay manipüle edilebilir bir varlık”

“Yapay zeka da 'derin öğrenme' dediğimiz kabiliyete sahip. Siz kullandıkça sizin davranışlarınızdan öğreniyor. Sizin neyle daha çok ilgilendiğinizi zamanla ustaca tahmin edebiliyor. Size ona göre bir şeyler gösteriyor. Zaaflarıyla çok kolay manipüle edilebilir varlıklar olduğumuz bilgisi 20. yüzyılın başlarından beri var. Bireysel olarak verdiğimiz veriler önemli değil. Ne yapsınlar Uğur’un kişisel verilerini? Konu o değil. Kitlesel verileri topluyorlar. Bu yeni dünya, 3 tane basit kıstas üzerinden bu sağladığımız verileri kullanarak bizi mis gibi yönetiyor.

Bu kadar yoğun bilgi akışının içinde biz küçük bir noktayı atladık. Bu kadar çok bilgiyi kaldıracak beynimiz yok. Bu kadar çok sese tahammül edemiyoruz. Herkesin konuştuğu bir ortamda, bizim gibi konuşan ve bizim dediğimizi anlayacak kişilere ufak ufak yaklaşmaya başladık. Bakteri grupları gibi gruplar oluşturmaya başladık. Kendimiz çalıyoruz, kendimiz söylüyoruz. Örneğin Twitter'da, Instagram'da kendimize benzer kişileri takip ediyoruz. Sanıyoruz ki dünya bundan ibaret. Zihnimiz yetmediği için kendi gettolarımızı oluşturup buraya hapsoluyoruz. Sistem sizi belli bir yere koyuyor. Nokta atışı yönlendiriyor. Yeni dünya, boş gezen insanların sürü halinde yönetilebildiği bir yapı kurmaya çalışıyor.”

Sinan Canan kimdir?

Dr. Sinan Canan 1972 yılında Ankara’da doğdu. İlk, orta ve üniversite eğitimini Ankara’da tamamlayarak 1995 yılında Hacettepe Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. Ardından Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Histoloji-Embriyoloji Anabilim Dalı’nda yüksek lisans, aynı kurumun Fizyoloji Anabilim Dalı’nda ise doktora eğitimini tamamladı. Bu süreçte sinirbilimleri ve deneysel epilepsi konuları üzerinde çalıştı. 2010 yılında Fizyoloji Doçenti unvanını alan, 2016 yılına kadar çeşitli tıp fakültelerinde öğretim üyesi olarak çalışan Canan, 2016’dan beri Üsküdar Üniversitesi Psikoloji bölümünde görev yapmaktadır.

Bilimsel araştırmalarını son yıllarda sinir sisteminde kaotik ve fraktal özellikler konularında yoğunlaştıran Dr. Sinan Canan, aynı zamanda Kaos Teorisi, Karmaşıklık, Fraktal Geometri, Doğadaki biçimler, Öğrenme, Lisan ve afazi, Zihin ve Beyin gibi konularda ülke çapında genel dinleyiciye yönelik konferans ve programlar da düzenlemektedir. Canan’ın “Kimsenin Bilemeyeceği Şeyler”, “Değişen Be(y)nim”, “Beynin Sırları”, “Unutulacak Şeyler”, “Kendimi Keşfediyorum”, “İnsan Odaklı Liderlik”, “İnsanın Fabrika Ayarları”, “Dijital Gelecekte İnsan Kalmak” başlıklı kitapları da bulunmaktadır. 2016 yılında İstanbul’da bir bilimsel anlatı ve araştırma merkezi olan AçıkBeyin Eğitim ve Danışmanlık şirketini kurmuştur.

Ayşe Müge Canan ile evli; Aybike, Metehan ve Melike Canan’ın da babası olan Sinan Canan, “Hayatın, tek bir işle uğraşmak için fazla uzun; insanın ise, tek bir işle ömrünü tüketmek için fazla karmaşık olduğuna” inanmakta ve bu yönde çalışmalarına elinden geldiğince devam etmektedir.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.