Gıda Hattı

İnsan bağırsağında daha önce hiç görülmemiş binlerce virüs bulunuyor!

25 Mayıs 2022, 12:22
Paylaş
İnsan bağırsağında daha önce hiç görülmemiş binlerce virüs bulunuyor!

Bazen, yeni mikroorganizmaları keşfetmek için bilim insanlarının kendi bedenlerimizden daha uzağa bakmaları gerekmez. Bağırsaklarımızda daha önce tanımlanamayan binlerce virüs tespit edildi!

Cell dergisinde yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, insan bağırsağında saklı 70.000'den fazla önceden bilinmeyen virüsü tanımladılar. Araştırmacılar 28 ülkeden 28.000'den fazla insan-bağırsak mikrobiyom örneğini analiz ettiler.  Yeni bulunan virüslerin tümü bakteriyofajlar (veya fajlar) veya bakterileri enfekte eden virüsler diyebiliriz.

Araştırmacılar, tek bir kişinin yeni keşfedilen virüslerin yalnızca bir kısmını taşıyabileceğini ve bu virüslerin büyük çoğunluğunun muhtemelen insanlara zararlı olmadığını belirtiyor.

İnsan bağırsağı inanılmaz derecede biyolojik çeşitliliğe sahip bir ortam diyebiliriz. Bakterilere ek olarak bakteriyofaj adı verilen ve bakterileri enfekte edebilen yüz binlerce virüs de insan bağırsağında yaşar.

Bağırsak mikrobiyomumuzdaki dengesizliklerin, İnflamatuar Bağırsak Hastalığı, alerji ve obezite gibi hastalıklara ve karmaşık durumlara katkıda bulunabileceği tahmin ediliyor. Ancak bağırsak bakterilerimizin ve onları enfekte eden bakteriyofajların insan sağlığı ve hastalığında oynadığı rol hakkında nispeten az şey biliniyor.

Tüm virüslere "zararlı" gözüyle bakmak doğru değil!

Biyoteknoloji bölümünde biyoinformatik araştırıcısı olan çalışmanın baş yazarı Luis Camarillo-Guerrero, "Bakteri toplulukları bağırsağımızın kritik bir bileşeni olduğundan, fajların bağırsaklarımızda sağlıklı bir dengeyi korumada önemli bir rol oynayabileceğini hayal etmek zor değil" dedi.

Son olarak araştırıcılar "Tüm virüslerin zararlı olmadığını, ancak bağırsak ekosisteminin ayrılmaz bir bileşenini temsil ettiğini hatırlamak önemli. Birincisi, bulduğumuz virüslerin çoğunun genetik materyali DNA ve bu, çoğu insanın bildiği SARS-CoV-2 veya Zika gibi RNA virüsleri olan patojenlerden farklı.

İkinci olarak, bu örnekler esas olarak herhangi bir spesifik hastalığa neden olmayan sağlıklı bireylerden elde edildi. Bağırsaklarımızda kaç tane bilinmeyen türün yaşadığını görmek ve bunlarla insan sağlığı arasındaki bağı çözmeye çalışmak büyüleyici.” diye ekliyorlar.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.