AramaArama
Gıda Hattı

İngiltere’nin ilk glütensiz ürün etkinliği

23 Mart 2016, 15:54
Paylaş
İngiltere’nin ilk glütensiz ürün etkinliği

Çölyak yardım derneği, gıda profesyonelleri için İngiltere’de glütensiz ürün etkinliği düzenleyecek.

glutensiz-gidahattiİngiltere’de ilk kez glütensiz ürünlerle ilgili ağ oluşturma etkinliği düzenlenecek. Etkinlikteki konuşmacılar arasında Nestlé, Marks & Spencer ve Gıda Standartları Kurumu yer alıyor.

Çölyak hastalarına yönelik bir yardım kuruluşu olan Çölyak İngiltere tarafından düzenlenecek etkinlik, ‘Glütenden Ari: Oyunu Önde Götürmek’ ismiyle duyuruldu. Etkinlikte belirli bileşenlerin kullanılmadığı ürünlerin (glütensiz, soyasız, laktozsuz, yumurtasız vb.) perakende satışı, glütensiz gıdaları ilgilendiren yasa sorunları ve glütensiz ürün onay belgeleri gibi başlıklar ele alınacak.

Bir gün sürecek etkinlik 14 Haziran Salı günü İngiltere, Warwickshire’daki Britanya Motor Müzesi’nde gerçekleşecek.

Çölyak İngiltere Genel Müdürü Sarah Sleet, etkinliğin amacının üreticilerin, perakendecilerin ve yeme içme sektörünün glütensiz ürünleri halihazırda benimsemiş firmalardan önemli bilgiler almasına olanak tanımak ve birlikte çalışarak tüketici deneyimini arttırmalarına yardımcı olmak için onlara fırsatlar sağlamak olduğunu söyledi.

Çölyak hastalığı

colyak-gidahatti

Çölyak, bağırsaklarda besin emilimini sağlayan yapıların işlevinin bozulmasına ve bunun neticesinde de besin maddelerinin emiliminin aksamasına yol açan bir sindirim sistemi hastalığı. Buğday, arpa ve çavdarda bulunan glüten isimli proteininin tüketimi çölyak hastalarına zarar veriyor.

Hastalığın tek tedavisi glüten içeren besinlerden uzak durmak, bu nedenle çölyak hastalarının sağlıklı bireylere kıyasla oldukça farklı bir diyet uygulaması gerekiyor.

Glütensiz ürün piyasası 2019 itibariyle %50 büyüyecek

Küresel piyasa araştırma firması Mintel’e göre İngiltere’de belirli bileşenleri içermeyen ürün piyasasının şu anki değeri 525 milyon dolar, bu değer 2019 yılına kadar %50 büyüyecek. Tek başına glütensiz ürün piyasasının ise 300 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Etkinlikte konuşma yapacak diğer kuruluşlar arasında gıda hizmeti analisti Horizons, gıda analizi uzmanı RSSL, Pizza Express, Hard Rock Café, Unilever ve Bells of Lazonby yer alıyor.

1968’de kurulan Çölyak İngiltere, glütensiz danışma hizmetlerine ve kuruluş tarafından sağlanan onay belgelerine ilişkin güncellemeleri aktaracak.

‘Talep artacak’

ekmek-gidahatti

Sleet, İngiltere’de 500.000 kişinin çölyak hastası olduğunu ve birçok insanın glütensiz bir yaşam tarzını benimsediğini, perakende sektöründe yeni ürünlere yönelik talebin ve insanların glütensiz menü seçeneklerini bulabileceği yeme içme işletmelerinin sayısının artacağını söyledi.

Sleet düzenlenecek etkinliğin diyaloğu ve tüm sektörlerin faydalanabileceği değerli bilgiyi destekleyeceğini ümit ettiklerini sözlerine ekledi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.