Gıda Hattı

İngiltere’nin ekonomiyi güçlendirme planı açıklandı

28 Ekim 2021, 09:44
Paylaş
İngiltere’nin ekonomiyi güçlendirme planı açıklandı

Brexit sonrası birçok olumsuzluklarla baş etmeye uğraşan İngiltere’de hükümet, devam eden Covid-19 pandemisi sonrası ekonomiyi güçlendirme planını açıkladı. Plan kapsamında bir dizi vergi indirimi uygulanacak, düşük gelirli ailelere yardım yapılacak.

İngiltere Ekonomi Bakanı Rishi Sunak, Avam Kamarası'nda korona virüs pandemisi sonrası İngiltere ekonomisinin yeniden güçlendirilmesine yönelik planlarını açıkladı.

Devam eden Covid-19 pandemisi ve artan enflasyon nedeniyle önümüzdeki ayların "zorlu" geçeceği uyarısında bulunan Sunak, halka yaşam maliyetleri konusunda yardımcı olmak üzere bir dizi vergi indirimi ve yardımların artırılacağını ifade etti. Sunak, koronavirüs krizinden sonra "İngiliz halkı için daha güçlü bir ekonomi" inşa edileceği sözünü verdi.

Düşük gelirli ailelere yılda bin pound verilecek

Bir dizi vergi değişikliğini ve yardımları duyuran Ekonomi Bakanı Sunak, Evrensel Kredi faiz oranının yüzde 63'ten yüzde 55'e indirileceğini, düşük gelirli ailelere yılda fazladan bin pound verileceğini aktardı. Ayrıca alkol vergilerinde düşürülecek; İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda arasındaki iç hat uçuşları için daha düşük bir vergi uygulanacak.

Yakıt vergisinde planlanan artışı iptal edildi

Birleşik Krallık'ta benzin fiyatlarının rekor seviyeye ulaşması nedeniyle yakıt vergisinde planlanan artışı iptal edilirken, perakende, konaklama ve eğlence sektörlerindeki işletmeler için vergilerde 2022 yılında yüzde 50'lik bir indirim sağlanacak.

2024 yılına kadar parlamentodaki her bir departmanın harcamalarında artış yapılabilmesi adına 150 milyar poundluk artış sağlanacak, okullarda öğrenci başına düşen fonlar artırılacak.

Mahkemelerdeki yığılmaların azaltması için 500 milyon pound, mahkemeler, hapishaneler ve denetimli serbestlik hizmetleri için fazladan 2.2 milyar pound sağlanacak.

Asgari saatlik ücret 8,91’den 9,50 pounda yükseltildi

Sunak, ülkedeki asgari ücretin saatte 8,91'den 9,50 pounda yükseltildiğini duyurmuştu. Küresel bir ekonomik belirsizliğin arttığı bir dönemde, enflasyon oranlarının da yükselmesini beklediğini söyleyen Sunak, Bütçe Sorumluluğu Ofisi'nin (OBR) gelecek yıl enflasyon oranının ortalama yüzde 4 olmasını beklediğini ifade etti. Sunak, OBR’nin Covid-19 pandemisinden sonraki ekonomik toparlanmanın düşünülenden "daha hızlı" olmasını beklediğini kaydetti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.