Gıda Hattı

İngiltere’de kuş gribi alarmı!

9 Kasım 2021, 09:31
Paylaş
İngiltere’de kuş gribi alarmı!

Avrupa’daki kuş gribi vakalarına İngiltere de eklendi. Ülkedeki bir tesiste kuş gribi tespit edilmesi üzerine, tüm hayvanların itlaf edileceği açıklandı.

Kuş gribi son birkaç haftadır, aralarında Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda ve Danimarka’nın bulunduğu birçok Avrupa ülkesinde yayılmaya başladı.

İngiltere’de ülke çapında Kuş Gribi Önleme Bölgesi ilan edilmesi ve çiftliklere biyogüvenlik önlemlerini sıkılaştırma talimatı verilmesinin üzerinden bir hafta geçmeden, kuş gribi vakası bildirildi.

Warwickshire bölgesinde yer alan Alcester kentindeki bir tesiste bulunan kanatlı hayvanlarda, yüksek derecede bulaşıcı olan H5N1 virüsü, kamuoyunda bilinen adıyla kuş gribi tespit edildi.

Hayvanlar itlaf edilecek

Tarım, Balıkçılık ve Gıda Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, tesisteki kuş gribi vakaları doğrulanarak, tesiste bulunan tüm hayvanların itlaf edileceği aktarıldı. Tesiste kaç adet hayvanın bulunduğu ise paylaşılmadı.

Söz konusu tesis çevresinde 3 kilometrelik koruma bölgesi ve 10 kilometrelik gözetim bölgesi ilan edildi.

Önceki kuş gribi vakaları, Galler’in kuzeyinde, İskoçya’nın doğusunda ve İngiltere’nin merkezinde kanatlı hayvanlar için olan bir rehabilitasyon merkezinde tespit edilmişti.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.