AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

İngiltere’de gıda ve içecek reklamlarına saat kısıtlaması getiriliyor

İngiltere’de gıda ve içecek reklamlarına saat kısıtlaması getiriliyor
24 Haziran 2021, 23:24

İngiltere hükümeti, obezite ile mücadele kapsamında şeker, tuz ve yağ oranı yüksek ürünlerin reklamlarının televizyonda saat 21.00’den önce yayınlanmasını yasakladı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ülke genelinde yetişkinlerin 4’te 1’inden fazlasını etkileyen obezite ile mücadeleyi hükümetin önceliği haline getirdiğini açıklamasının ardından ilk adım, çocuklara yönelik bazı gıda ürünlerinin reklamlarına yeni saat sınırlaması oldu.

Hangi ürünlerin reklamlarına kısıtlama geliyor?

Hükümetin kararıyla, ülke genelinde şeker, tuz ve yağ oranı yüksek ürünlerin reklamlarının televizyonda saat 21.00'den önce yayınlanması yasaklandı. Söz konusu gıdalar arasında çikolata, hamburger, kek, dondurma, bisküvi, şekerli meyve suları ve cipslerin yanı sıra kahvaltılık gevrekler ve hazır yemekler de yer alıyor.

İnternet üzerinden yapılan bazı gıda ürünlerinin reklamlarına da yeni kısıtlamalar getirilecek ancak bu reklamlara yönelik düzenlemelerle ilgili henüz detay verilmedi. Yeni düzenleme kapsamında, gelecek yılın sonundan itibaren söz konusu gıda ürünlerinin reklamlarının yalnızca 21.00-07.30 saatleri arasında televizyonda yayınlanmasına izin verilecek.

Geçtiğimiz yıl bazı atıştırmalık ürünlerle ilgili internet reklamlarının tamamen yasaklanması önerilmiş, gıda şirketleri ise yılda 100 milyonlarca sterlin değerindeki bu ürünlerin reklamını yasaklamanın orantısız olacağı gerekçesiyle, öneriye karşı çıkmıştı.

“Obezite ile mücadelede kararlıyız”

Yeni uygulamaya ilişkin açıklamalarda bulunan Halk Sağlığı Bakanı Jo Churchill, "Çocuklarımızın sağlığını iyileştirmeye ve obezite ile mücadele etmeye kararlıyız. Gençlerin gördüğü içerik, yemek konusunda yaptıkları seçimler ve yeme alışkanlıkları üzerinde etkili olabilir. Çocukların internette daha fazla zaman geçirmeye başlaması nedeniyle onları sağlıksız reklamlardan korumak için harekete geçmemiz hayati önem taşıyor” dedi.

Ulusal Sağlık Sistemi’ne (NHS) göre, İngiltere’de yetişkin nüfusun yüzde 60'ından fazlası aşırı kilolu veya obez…

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.