Gıda Hattı

İngiltere’de benzin krizi: Hükümet gıda tedariki için önlemini açıkladı

27 Eylül 2021, 08:51
Paylaş
İngiltere’de benzin krizi: Hükümet gıda tedariki için önlemini açıkladı

Nakliye araçlarının sürücülerindeki azalma nedeniyle BP’nin bazı istasyonlarını kapatma kararı aldığı İngiltere’de, sürücüler benzin istasyonlarına akın etti. Ulaştırma Bakanı sürücülere ihtiyaçları kadar benzin almaları çağrısı yaparken, 5 bin yakıt tankeri ve gıda kamyonu sürücüsünün 24 Aralık'a kadar denizaşırı ülkelerden Birleşik Krallık'a girişine izin verilecek.

İngiltere’de korona virüs salgınının yanı sıra sürücülerin emekli olması, Brexit’in hayata geçmesiyle İngiltere'nin AB'den ayrılması gibi nedenlerle nakliye araçlarını kullanacak sürücü bulmakta sorun yaşanırken, bir de benzin krizi patlak verdi.

BP’nin istasyon kapatma kararı!

Nakliye aracı sürücülerinde yaşanan azlık tedarik zincirinde de aksamaları beraberinde getirirken, İngiliz petrol şirketi BP de, sürücülerin az olduğu gerekçesiyle ülkedeki bazı petrol istasyonlarını geçici süreyle kapatma kararı aldı.

BP’nin bu kararının ardından yüzlerce nakliye aracı sürücüsü benzin sıkıntısı yaşanması ihtimaline karşı başkent Londra ve Kent yakınlarında bulunan petrol istasyonlarına akın etti. İstasyonları dolduran sürücüler, depolarını doldurma yarışına girince istasyonlarda uzun kuyruklar oluştu.

Gıda tedariki için uyarı!

Gelişmeler üzerine İngiliz Perakende Konsorsiyumu’nun Gıda ve Sürdürülebilirlik Direktörü Andrew Opie, "Tır sürücüleri tedarik zincirimizi bir arada tutan en önemli unsur. Onlar olmadan ürünleri çiftliklerden depolara, mağazalara taşıyamayız. Eğer, 10 gün içerisinde yeni sürücüler bulunmazsa yeni yıl öncesi tedarik zincirinde ciddi sıkıntılar yaşanacak” uyarısı yaptı.

Ulaştırma Bakanı Shapps’tan sürücülere: 'Fazla benzin almayın'

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, ülkede devam eden benzin krizi nedeniyle sürücülere "yalnızca gerektiğinde" benzin almaları çağrısında bulundu.

İnsanların normal zamanlarda yaptıkları gibi benzin almaya devam ettikleri takdirde uzun kuyruklar oluşmayacağını ve sıkıntı yaşanmayacağını ifade eden Shapps, "İyi haber şu ki, ülkede bol miktarda yakıt var. Kötü haber ise herkes ihtiyacı olmadığı halde almaya devam ederse kuyruklarımız olmaya devam edecek" diye konuştu.

Hükümet geçici vize verecek 

İngiltere'de Karayolu Taşımacılığı Birliği'nin (RHA) tahmini rakamlarına göre ülkede 100 bin ağır vasıta sürücüsü açığı bulunuyor.

Hükümet, yakıt tedarikindeki aksama nedeniyle akaryakıt istasyonları üzerindeki yoğunluğu hafifletmek için önlemler aldı. Buna göre, 5 bin yakıt tankeri ve gıda kamyonu sürücüsü ile 5 bin kümes hayvancılığı işçisinin, 24 Aralık'a kadar denizaşırı ülkelerden Birleşik Krallık'a girişine izin verilecek. Toplamda 4 bin kişi ücretsiz olarak ağır vasıta sürücüsü olmak üzere eğitilecek. Önümüzdeki 3 ay içinde sürücü testi kapasitesini artırmak için Savunma Bakanlığı tarafından sürüş testi denetçileri görevlendirilecek.

Sürücü eksikliği sıkıntısının yalnızca Birleşik Krallık'a özgü bir sorun olmadığını, Polonya'da da 123 bin sürücü sıkıntısı olduğuna dikkat çeken Ulaştırma Bakanı Shapps, "Buna rağmen benzinin benzin istasyonlarına, yiyeceklerin marketlere ulaşmasını sağlamayı başardık" dedi.

BP’nin akaryakıt istasyonlarının 3’te 1’inde yakıt tükendi

Bu arada benzin tedarikindeki aksamalar nedeniyle, Cuma gününden bu yana devam eden akaryakıt krizi nedeniyle sürücülerin istasyonlara akın etmesinin ardından petrol şirketi BP, istasyonlarının 3'te 1'inde akaryakıtın tamamen bittiğini açıkladı.

İngiltere'de bin 200 petrol istasyonu tesisi işleten BP’nin açıklamasında, "Son iki gün içinde görülen yoğun talep nedeniyle, şu anda tesislerin yaklaşık yüzde 30'unda ana yakıt sınıflarından hiçbirine sahip olunmadığı" belirtildi.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.