AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

İngiltere kısıtlamaları kaldırmayı erteledi. Gerekçe ne?

İngiltere kısıtlamaları kaldırmayı erteledi. Gerekçe ne?
15 Haziran 2021, 00:50

Hindistan'da ortaya çıkan Covid-19 mutasyonunun tehlikeleri göz önüne alındığında insanları aşılamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu belirten İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülke genelinde uygulanan kısıtlamaların 21 Haziran’da kaldırılmasına yönelik planın, 19 Temmuz’a ertelendiğini duyurdu.

İngiltere hükümetinin Covid-19 kısıtlamalarını aşamalı olarak kaldırma planına göre, 21 Haziran'da yürürlüğe girecek olan 4'üncü ve son aşama, 19 Temmuz'a ertelendi.

Başbakan Johnson, Hindistan mutasyonu tehlikesini gerekçe gösterdi

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ilk olarak Hindistan'da ortaya çıkan Covid-19 mutasyonunun tehlikeleri göz önüne alındığında insanları aşılamak için daha fazla zamana ihtiyaç duyulduğunu belirterek, kısıtlamaların sona ermesine yönelik planın 19 Temmuz'a ertelendiğini açıkladı.

Vakalar ve hastanedeki kişi sayısı arasındaki bağlantının zayıfladığını ancak tamamen bitmediğini, erken tedbir alınmazsa önlenebilecek binlerce ölümün gerçekleşebileceğini vurgulayan Johnson, biraz daha beklemenin mantıklı olduğunu açıkladı. Johnson, İngiltere hükümetinin belirlediği yol haritasının "temkinli ve geri dönüşü olmayan" bir ilerleme kaydetmesi gerektiğinin altını çizdi.

Aşılama sırası 23-24 yaş grubunda

İngiltere'de 23 ila 24 yaşındaki kişilerin salı günü itibariyle aşılanmaya başlayacağını söyleyen Başbakan Johnson, 40'lı yaşlarında olan kişilerin ise ikinci doz aşılarının hızlandırılacağını belirtti.

“Belli bir aşamaya kadar virüsle yaşamayı öğrenmemiz ve onu yönetmemiz gerekiyor” diyen Johnson, normalleşme sürecindeki ertelemenin bu aşamayı azaltma ve ölüm seviyelerini düşürmeye yarayacağını söyledi.

İç mekanlarda en fazla 6 kişilik gruplar toplanacak

Hükümetin kısıtlamaların kaldırılmasına yönelik yol haritasındaki 4'üncü aşamaya geçildiğinde, büyük eğlence mekanları ve festivaller gibi büyük sosyal etkinlikler yapılabilecek. Ancak son kararla, Hindistan mutasyonu tehlikesi nedeniyle 19 Temmuz'a kadar 3'üncü aşamadaki kurallar yürürlükte kalmaya devam edecek.

İngiltere'de 17 Mayıs'ta yürürlüğe giren 3'üncü aşama kurallarına göre iç mekanlarda, bar ve restoranlarda en fazla 6 kişilik grupların toplanmasına ve dış mekanlardaki etkinliklerin ise en fazla 30 kişiye kadar olmasına izin veriliyor.

Kısıtlamaların aşama aşama kaldırılması planı ilk olarak 8 Mart'ta bazı okulların yeniden açılmasıyla başlamış, ikinci ve üçüncü aşamalara geçilmesiyle birlikte; mağazalar, restoranlar, kuaförler, sinema ve eğlence merkezleri gibi birçok işletme yeniden hizmet vermeye başlamıştı.

İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.