Gıda Hattı

İngiltere'de Organik Tarım İncelemesi

19 Nisan 2007, 12:51
Paylaş

Tüm dünyada organik ürünlere yönelik giderek artan talep, Türkiye'deki şirketleri de harekete geçirirken, Tarım Bakanlığı'ndan 40 personel organik çiftlikleri incelemek amacıyla İngiltere'ye düzenlenen çalışma gezisine katılıyor.

Türkiye'de tarım sektöründe faaliyet gösteren büyük şirketler de organik ürün alanına girmeye başladılar. Organik sektörün sürdürülebilir gelişimine yardımcı olma amacıyla Tarım ve Köyişleri Bakanlığı (TKB) için AB destekli bir proje yürütülüyor. Proje kapsamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan 40 personel İngiltere'deki durumu incelemek, Londra, İskoçya ve Edinburgh'da hükümet yetkilileri ile görüşmek, organik çiftlikleri incelemek ve Avrupa organik sertifikasyonu ile ilgili bilgi edinmek üzere İngiltere'ye düzenlenen çalışma gezisine katılıyor. Birer haftalık çalışma gezileri, 20'şer kişiden oluşan 2 grup halinde gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda ilk grup İngiltere’deki incelemelerini sürdürürken, ikinci grup 21 Nisan’da İngiltere’ye gidecek.

Türkiye İçin Organik Tarım Projesi Koordinatörü Christopher Stopes “Proje'nin temel bir parçası olan bu Çalışma Gezisi; Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın zaten iyi durumda olan mevcut sistem ve politikaları için çok faydalı bir altyapı kazandıracak” dedi.

Türkiye'de yaklaşık 10 Türk şirketi ciddi olarak organik tarım ile uğraşıyor. Dünyada parasal boyutu 25 milyar doları bulan organik ürün pazarı bu hızla büyüdüğünde 10 yıl içinde 100 milyar dolar seviyesine ulaşacak. Organik tarım için çok elverişli topraklara sahip olan Türkiye, 25 milyar dolarlık dünya organik ürün pazarında sadece 37 milyon dolarla yüzde 1.5 paya sahip. Topraklarımızda üretilen organik ürünlerin yüzde 99'u AB üyesi 35 ülkeye ihraç ediliyor.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.