Gıda Hattı

İngiltere'de Nüfus Obezleşiyor Mu?

19 Temmuz 2007, 17:35
Paylaş

İngiltere’de, Food Standarts Agency (FSA), düşük gelirli insanların genel nüfusa göre beslenme biçimlerinde problem yaşamasının sebeplerini, yeterli miktarda sebze, meyve tüketimi olmaması, yetersiz balık tüketimi ve çok fazla miktarda doymuş yağ ve şeker tüketimi olarak açıkladı.

FSA’nın, 3500’den fazla kişi üzerinde yaptığı ve 15 ayda tamamladığı araştırma, İngiltere’de düşük gelirli insanların beslenme alışkanlıklarını ortaya koyuyor.

Obezite sınırlarının da çok yüksek bulunduğu araştırma sonuçlarına göre, erkeklerde %62, kadınlarda %63, erkek çocuklarda %35 ve kız çocuklarında %34 oranında aşırı kilolu veya obeze rastlanmış. Bu oranların İngiltere nüfusunun geneli için yüksek rakamlar olduğu belirtiliyor.

FSA Beslenme Başkanı Rosemary Hignett “ Bu araştırmanın sonuçları ,düşük gelirli insanların beslenme alışkanlıkları ile nüfusun geri kalan kısmı arasında korkulduğu gibi çok büyük bir fark olmadığını gösteriyor. Ama kötü haber bu grupta (genel nüfus gibi) sağlıklı beslenmiyor. Düşük gelirliler kalp krizi, kanser gibi kronik hastalıklara yakalanıyorlar ve obeziteye katkıda bulunuyorlar. Beslenme alışkanlıklarındaki ufak değişiklikler sağlıklarında olumlu değişiklikler yapabilir” dedi.

Araştırma sonuçlarına göre:

• Düşük gelirli grubu daha çok ekmek ve daha şekerli içecekler tüketiyor.

• Araştırma yapılan gelir gruplarının %10’u, günde 5 porsiyon sebze veya meyve tüketirken, %20’si bir porsiyondan az tüketiyor,

• Yetişkinler enerjilerinin % 13,4 ‘ünü doymuş yağdan sağlıyorlar(bu da İngiltere’de tavsiye edilen %11 oranının üstünde bir rakam),

• Her üç kadından veya erkekten birinin kolesterol oranları yüksek risk seviyesinde,

Bu araştırmayla, aynı zamanda deneklerin yaşam şekillerini de inceleyen FSA, yüksek dozda alkol tüketimi ve sigara kullanımı saptadı. Bununla beraber egzersiz ve spor yapanların oranı ise çok düşük çıktı.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.