Gıda Hattı

İngiltere Başbakanı Johnson, tedarik sorununu neye bağladı?

4 Ekim 2021, 09:34
Paylaş
İngiltere Başbakanı Johnson, tedarik sorununu neye bağladı?

Kamyon ve tır sürücülerinin sayısındaki azalmanın yol açtığı tedarik zincirindeki aksamalar ile akaryakıt krizini askerleri devreye sokarak aşmaya çalışan İngiltere’de, Başbakan Boris Johnson yaşananları “İngiltere, Brexit sonrası uyum sürecinde” sözleriyle değerlendirdi.

Muhafazakar Parti konferansı için Manchester'a giden İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkedeki tedarik zincirine yönelik açıklamalarda bulundu.

“Brexit sonrası uyum süreci”

Ülkenin Brexit ve Covid-19 pandemisinden sonra bir uyum sürecinde olduğunu vurgulayan Johnson, tedarik zincirini etkileyen tır ve kamyon şoförlerindeki eksikliğin yalnızca İngiltere'nin bir sorunu olmadığını, ABD, Çin ve Avrupa'daki bazı ülkelerde de benzer sorunların görüldüğünü ifade etti.

Benzin kıtlığının yüksek talepten kaynaklandığını savunan Johnson, "İnsanların hayal kırıklıklarını ve petrol bulamamanın ne kadar sinir bozucu olduğunu anlıyorum. Ancak gerekli olduğu durumlarda ek sürücülerimizin olduğundan emin olmaya çalışıyoruz" dedi.

Johnson: "Sektörde koşullar iyileştirilmeli"

"Onlarca yıldır yaptığımız şey, karayolu taşımacılığı endüstrisi gibi sektörlere yatırım yapmamak, büyük ölçüde Avrupa'dan gelen ve bu şartlar altında çalışan bu çok çalışkan insanlara koşulları ve maaşları iyileştirmemekti" diyen Johnson, sektördeki temel ekipmanlara yatırım yapılması ve çalışanlara daha iyi ödeme yapılmasını sağlamak gerektiğini söyledi. İnsanların 2016 ve 2019'da Brexit ile değişim için oy kullandığına değinen Johnson, "Düşük ücretlere, düşük beceriye ve kronik düşük üretkenliğe dayanan bozuk bir Birleşik Krallık ekonomisi modelinin sonu için oy verdiler ve bundan uzaklaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Johnson, iş boşluklarını doldurmak için yurtdışından insanların ülkeye çalışmak için getirilmesiyle kontrolsüz göç yaşanacağını ve bu şekilde "başarısız eski modele" geri dönülmüş olacağını belirterek, daha iyi ücretli ve daha vasıflı işlerin uzun vadeli bir çözüm sunacağını söyledi.

Sorunun Noel'e kadar süreceğini kabul etti

İngiliz Hükümeti, geçtiğimiz ay, sağlık ve sosyal bakım için Ulusal Sigorta vergisini yüzde 1.25 arttırdığını duyurmuştu.

Açıklamasında vergilerin yeniden artırılmasını istemediğini dile getiren Johnson, "Gereksiz vergi artışlarına benden daha sert karşı çıkacak biri daha olmadığını söyleyebilirim ancak bu ülkenin daha önce görmediği bir ölçekte bir salgınla uğraşmak zorunda kaldık. Vergileri artırmak elbette istemiyoruz ama kamu maliyesine de sorumsuz davranmayız" diye konuştu.

Tedarik sorunlarının Noel'i etkileyip etkilemeyeceğine yönelik kesin bir ifade kullanmayan Başbakan Johnson, bu yılki bayram sezonunun geçen yıla göre "önemli ölçüde daha iyi" olacağına inandığını söyledi. İngiltere'nin lojistik ve tedarik zincirlerinde dünyaya öncülük ettiğini söyleyen Johnson, "Yardımcı olabileceğimiz sorunlar olduğunda, elimizden gelen her şeyi yapacağız." açıklamasında bulundu.

Brexit karşıtları Manchester'da hükümeti protesto ediyor

Dört gün sürecek olan Muhafazakar Parti konferansı için Manchester'a giden İngiltere Başbakan, Brexit karşıtları tarafından protesto ediliyor. Göstericiler, Johnson'ı ve Muhafazakar partiyi suçlayan pankartlar ve AB bayrakları ile hükümeti protesto sloganları atıyorlar.

İHA

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.