AramaArama
Gıda Hattı

İngiltere Başbakanı Cameron çark etti!

8 Nisan 2016, 11:12
Paylaş
İngiltere Başbakanı Cameron çark etti!

Panama'daki hayali şirketlerin politikacılar üzerinde yarattığı baskı artıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron, Panama merkezli hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait sızdırılan belgelerde adı geçen babasının off-shore şirketinde kendisinin de hissesi olduğunu kabul etti. Cameron, daha önce babasının kurduğu söz konusu şirkette hiçbir hissesi ve ilişkisinin olmadığını söylemişti. İngiltere Başbakanı, elindeki hisseleri 2010'da sattığını açıklarken, Arjantin Devlet Başkanı hakkında soruşturma başlatıldı.

İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson'un istifasının ardından Panama Belgeleri depremi yayılıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron, kamuoyu baskısı karşısında ölmüş babasına ait bir hayali şirkette hisseye sahip olduğunu kabul etti. Belgelerde adı geçen Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri hakkında da soruşturma açıldı.

Cameron: Başbakan olmadan önce 31.500 Sterlin’e sattım

panama-belgelerinde-adi-gecenler-gidahattiCameron, İngiliz ITV kanalında Robert Peston ile yaptığı röportajda, bu şirkette kendisinin de hissesi bulunduğunu ancak 2010 yılında başbakan olmadan önce 31.500 Sterlin’e sattığını söyledi. İngiltere Başbakanı, sızdırılan belgelerde babası Ian Cameron’ın vergiden muaf tutulmak için off-shore fonu işlettiği şirketinin adının geçmesi nedeniyle muhalefet ve İngiliz basınının baskısı altında kalmıştı.

Röportajda, son birkaç günün kendisi için çok zor geçtiğini dile getiren Başbakan, kendisi ve eşi Samantha’nın 1997’den 2010 yılına kadar bu hisseleri ellerinde tuttuklarını ancak başbakan olmadan önce sattıklarını ve bu hisselerin gelir vergisini ödediğini söyledi.

“Artık hisselerim yok, ama tasarruflarım var"

Cameron, "Gerçekten de saklayacak birşeyim yok. Biri kirada iki evim var. Bir de Başbakan olarak maaş alıyorum. Artık hisselerim yok, ama tasarruflarım var" diye konuştu. Başbakan Cameron, bu açıklamasından önce babasının kurduğu söz konusu şirkette hiçbir hissesi ve ilişkisinin olmadığını söylemiş, Başbakanlık’tan yapılan ilk açıklamada bu konunun "özel bir mesele" olduğu ifade edilmişti

panama-belgeleri-nail-sizdirildi-gidahattiİngiliz medyası, Cameron'un 2010 yılında ölen babasının yatırım fonu şirketinin on yıllar boyunca vergi kaçırdığını bildirmiş, Cameron iki gün önce yaptığı açıklamada ailesinin mali işlerinin 'özel mesele' olduğunu söylemişti.

Arjantin'de Mauricio Macri hakkında soruşturma

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri de hayali şirketlerle ilgili suçlamaları reddederek, "Resmi mal beyanımda kötü niyetle hiç birşeyi saklamışlığım yok. İçim rahat. Yasalara uygun davrandım. Saklayacak birşeyim yok" diye konuştu. Geçen aralık ayında yolsuzlukla mücadele vaadiyle göreve seçilen Macri, Cuma günü gerekli tüm bilgileri yargıca sunacağını açıkladı.

panama-belgeleri-gidahatti"Haber kaynağının yaşamı tehlikede"

Öte yandan Panama Belgelerini yayınlayan medya kuruluşlarından Süddeutsche Zeitung Gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Wolfgang Krach, haber kaynağının gizliliğinin, belgelerin kendilerine iletilmesi için öne sürülen koşullardan biri olduğunu kaydederek, haber kaynağının son günlerde ölüm tehlikesi altında olduğu mesajını ilettiğini bildirdi.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.