AramaArama
Gıda Hattı

İngiltere, AB ve ABD’den gelecekler için karantinayı kaldırıyor

29 Temmuz 2021, 13:08
Paylaş
İngiltere, AB ve ABD’den gelecekler için karantinayı kaldırıyor
İngiltere, AB ve ABD'den gelecek yolcuların iki doz aşılı olmaları halinde, karantina uygulamayacak.

İngiltere, 2 Ağustos’tan itibaren AB ve ABD'den gelecek yolcuların, iki doz aşılı olmaları halinde karantina uygulamayacak.

İngiltere hükümeti Covid-19 kısıtlamaları kapsamındaki uluslararası seyahat kurallarında güncelleme yaptı. Buna göre, ABD ve AB'den iki doz aşılanmış olarak İngiltere'ye gelen yolcular için karantina zorunluluğu olmayacak. Uluslararası seyahatlere yönelik yapılan değişikliğin 2 Ağustos Pazartesi günü yerel saat ile 04.00'da yürürlüğe gireceği açıklandı.

Fransa’dan gelenlere karantina zorunluluğu bulunuyor

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, uygulamanın yalnızca tamamen aşılanmış kişiler için geçerli olacağını ve yolcuların İngiltere'ye gelmeden önce ve geldikleri ikinci günde Covid-19 testi yaptırmaları gerektiğini ifade etti.

İngiltere'de 19 Temmuz'dan bu yana, hükümetin belirlediği seyahat koridorlarındaki sarı listede yer alan ülkelerden İngiltere'ye gelen iki doz aşılanmış kişilerin karantina uygulama zorunluluğu bulunmuyor. Sarı listede bulunan ülkelerden yalnızca Fransa'ya karantina kuralı uygulanıyor.

İki doz aşı olanlar Covid-19 testi yaptırmayacak

İngiltere hükümeti iki doz aşı olan kişilerin koronavirüs tespit edilen kişilerle temasları halinde, test yaptırmak zorunda olmadığını da duyurdu. Hükümetin 16 Ağustos'tan itibaren yürürlüğe gireceğini belirttiği yeni kurallara göre, Covid-19'a karşı tamamen aşılanmış kişilerin virüs tespit edilen kişilerle temasları halinde, sadece semptom göstermeleri halinde test olmaları gerekecek.

16 Ağustos'a kadar korona virüs tespit edilen kişilerle temasta bulunanlar ise 10 günlük karantina uygulamaya ve test yaptırma zorunluluğu devam edecek.

Johnson’ın karantinası sonrası gevşeme kararı

Hükümetin Covid-19 testleri ile ilgili kuralları gevşetme kararı, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın karantinadan çıkmasının ardından geldi. Başbakan Johnson ve Ekonomi Bakanı Rishi Sunak, Covid-19 testi pozitif çıkan Sağlık Bakanı Sajid Javid ile temasta bulunmaları nedeniyle kendilerini karantinaya almışlardı.

Hizmet sektörü çalışanlarına aşı çağrısı

İngiltere'de bir ticaret birliği kuruluşu olan UK Hospitality Müdürü Kate Nicholls, hükümetin yeni duyurusunu özellikle hizmet sektörü için "iyi haber" olarak nitelendirerek, henüz iki doz aşı olmamış hizmet çalışanlarının bir an önce aşı yaptırmaları gerektiğinin sinyallerini verdi.

Geçtiğimiz haftalarda, İngiltere Ulusal Sağlık Servisi (NHS) tarafından Covid-19'a karşı önlem olarak geliştirilen Test ve Takip mobil uygulaması ile 600 binden fazla kişi, Covid-19 ile temasları olduğu ve karantina uygulamaları gerektiğine yönelik uyarı almıştı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.