Gıda Hattı

İngiliz Hükümeti, AB ile anlaşmazlıktan korkmuyor!

8 Eylül 2020, 17:24
Paylaş
İngiliz Hükümeti, AB ile anlaşmazlıktan korkmuyor!

AB ile Birleşik Krallık, Brexit sonrası ticaretin düzenlenmesine ilişkin müzakerelerin yeni turuna başlarken, her iki taraftan açıklamalar geldi. Birleşik Krallık Başmüzakerecisi David Frost,  Hükümetin AB ile ticareti 2021 yılından itibaren düzenleyecek bir anlaşmaya varılmadan müzakere masasından kalkmaktan ‘korkmadığını’ söyledi. AB Başmüzakerecisi Michel Barnier ise, Birleşik Krallık’ın bazı alanlarda yapıcı bir taahhütte bulunmadığını kaydetti.

Birleşik Krallık Başmüzakerecisi David Frost, The Mail gazetesine verdiği mülakatında Boris Johnson liderliğindeki Hükümetin, AB ile aradaki ticareti 2021 yılından itibaren düzenleyecek bir anlaşmaya varılmadan müzakere masasından kalkmaktan ‘korkmadığını’ ileri sürdü.

“Müzakereler AB için de aciliyet taşıyor”

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı Dominic Raab ise bugünden itibaren yeniden başlanan müzakerelerin AB açısından da aciliyet içerdiğini iddia ederek, devlet yardımları ve balıkçılık konusunda uzlaşıya varılması halinde anlaşmanın tamamlanabileceğini iddia etti.

Birleşik Krallık Hükümeti’nin gelecekte izleyeceği devlet yardımları rejimine ilişkin planlarının ana hatlarını Eylül ayı sonuna kadar belirlemesi bekleniyor.

“Birleşik Krallık bazı alanlarda taahhütte bulunmuyor”

İrlanda merkezli bir düşünce kuruluşu tarafından düzenlenen toplantıya katılan AB Başmüzakerecisi Michel Barnier ise, 8 – 11 Eylül’de sürdürülecek olan görüşmeler öncesinde AB ve Birleşik Krallık arasındaki gelecek dönem anlaşması müzakerelerine ilişkin bazı bilgiler verdi.

Gelecek dönemde Birleşik Krallık ile mümkün olan en yakın ilişkilerin sürdürülmesini sağlayacak bir çerçeveye ulaşılmasının arzulandığını ve bunun tüm tarafların yararına olacağını ifade eden Barnier, halihazırda Birleşik Krallık’ın özellikle bazı alanlarda yapıcı bir taahhütte bulunmadığını kaydetti. Barnier, bunları şöyle açıkladı:

  • Birleşik Krallık (BK) birbiri ile yakından ilişkili, iç içe geçmiş ekonomiler arasında haksız rekabeti önleyecek, açık ve adil rekabet güvencesi sağlayacak koşulları yerine getirmekten kaçınmaktadır.
  • Sübvansiyonlar yoluyla rekabetin bozulması potansiyelinin yüksek olduğu devlet yardımları alanında adil rekabet güvenceleri özellikle önem taşımaktadır.

“Balıkçılık konusunda adil çözüm olmadan yeni bir ekonomik ortaklık kurulamayacak”

  • Müzakerelerin başlamasından bu yana Birleşik Krallık balıkçılık konusunda taviz vermeye istekli olmamıştır. Basında çıkan haberlerin aksine Birleşik Krallık Hükümeti’nin tutumu son aylarda değişmemiştir ve müzakereciler ortaya hiçbir yeni yasal metin koymamıştır. AB ekibinin sunduğu olası çözümler de reddedilmiştir.
  • BK Hükümeti’nin benimsediği tutum İrlandalı balıkçıların BK ve İrlanda’nın AB’ye üye olduğu tarih olan 1973’ten önce erişebildikleri sulara erişimlerini engelleyici boyuttadır.
  • Balıkçılık konusunda uzun vadeli, adil ve sürdürülebilir bir çözüm olmadan, BK ile yeni bir ekonomik ortaklık kurulamayacaktır.
  • Olası anlaşmazlıkların çözümü için herhangi bir mekanizmanın gelecekteki anlaşmaya dahil edilmesi konusunda BK Hükümeti, müzakerelerin başlangıcından bu yana son derece isteksiz bir tavır sergilemiştir.

“İngiliz çiftçiler ve sanayiciler, AB’li üreticiler karşısında maliyet avantajına sahip olacak”

  • BK Çevre Ajansı Üst Yöneticisi’nin yakın zamanda yaptığı bir konuşmasında belirttiği üzere, Birleşik Krallık’ın iç sular ve denizlerde uyacağı su kalitesi standartlarının, AB'nin Su Çerçeve Yönergesi'ne göre daha az katı olması söz konusudur. Bu durumda İngiliz çiftçiler ve sanayicilerin su kirliliği konusunda yüksek standartlara bağlı olmayacağını ve bunun sonucunda da AB’li üreticiler karşısında adil olmayan bir maliyet avantajı elde edeceklerini varsaymak gerekecektir.

Başmüzakereci Barnier BK’ın yararına, AB'nin uzun vadeli ekonomik ve politik çıkarlarından ödün verilemeyeceğini bununla birlikte, müzakerelerin sonuçlandırılması için az bir zaman kalmış olsa da olumlu bir sonuç elde edilmesini arzu ettiğini bildirdi.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.