Gıda Hattı

İngiliz Bakan, aşı olmayan bakımevi çalışanlarına kapıyı gösterdi!

3 Ekim 2021, 09:54
Paylaş
İngiliz Bakan, aşı olmayan bakımevi çalışanlarına kapıyı gösterdi!

İngiltere’de bakımevi çalışanlarının 11 Kasım’a kadar Covid-19’a karşı tamamen aşılanmaları gerekiyor. Israrla aşı olmayan bakımevi çalışanlarına “Dışarı çıkıp, başka bir iş bulun” diye seslenen Sağlık Bakanı Sajid Javid, hükümetin bu konudaki kararlılığını ortaya koydu.

İngiltere’de hükümet, 11 Kasım’a kadar tüm bakımevi çalışanlarının Covid-19’a karşı tamamen aşılanması gerektiğini bildirmişti.

“Aşı olmuyorsanız, çıkıp başka bir iş bulun”

Katıldığı bir televizyon programında bakımevi çalışanlarının aşılanmaları konusunda açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Sajid Javid, Covid-19 aşısı olmayı reddeden bakımevi çalışanlarından, dışarı çıkıp başka bir iş bakmalarını istedi. Javid, "Bir bakım evinde çalışıyorsanız, ülkemizdeki en savunmasız insanlardan bazılarıyla çalışıyorsunuz ve gidip aşı olmaya zahmet edemiyorsanız, dışarı çıkın ve başka bir iş bulun" dedi.

Söz konusu savunmasız kişilerle ilgilenmek isteyenlerin aşı olması gerektiğinin altını çizen Javid, "Eğer aşı olmayacaksan, neden bu işte çalışıyorsun?" ifadelerini kullandı.

İngiliz Bakan, son aşı tarihinde değişiklik yapılmayacağını belirterek, bunun bakımevinde kalanların güvenliği ve yararı için olduğunu vurguladı.

UNISON’dan personel krizi uyarısı

Sağlık sendikası UNISON, hükümetin “aşı yoksa, iş yok” politikasının ülke genelinde bakımevi personeli konusunda krize neden olacağını belirtmiş, aşılanma için verilen son tarihin erken olduğu konusunda uyarmıştı. UNISON, bakımevlerinde halihazırda 112 bin boş pozisyon olduğuna dikkat çekmişti.

Ulusal Bakım Derneği, 40 bin personelin son tarih nedeniyle işini bırakmak zorunda kalabileceğini ve yalnızca tek bir doz aldıkları için yaklaşık 80 bin personelin ise "hala tehlike bölgesinde" olduğunu tahmin ediyor.

UNISON Genel Sekreteri Christina McAnea yaptığı açıklamada, "Hükümet, bakımevi sektörünün korkunç sonuçlara ilişkin uyarılarına rağmen sert bir yaklaşımda ısrar etti. Bu hareket, zaten dizleri üzerinde duran bir sektöre zarar veriyor ve aşıya olan güveni sarsıyor" dedi.

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) verilerine göre, bakımevlerinde çalışan personelin yüzde 92'sinden fazlası en az bir doz, yüzde 84'ünden fazlası ise iki doz aşı yaptırdı.

İHA

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.