Gıda Hattı

İnekler Sıcaktan Strese Girdi Süte Kuraklık Zammı Geldi

13 Ağustos 2007, 16:20
Paylaş

Türkiye’nin büyük bölümünde yaşanan kuraklık, süt üretimini de olumsuz etkiledi, süt fiyatları artmaya başladı.

Süt işleme fabrikalarının yoğun alım yaptığı bölgelerde üretimde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 25’e varan oranda düşüş yaşandı. Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Erdal Bahçıvan, süt üretiminde düşüş gözlendiğini, bunun alım fiyatlarına yüzde 15-20 artışla yansıdığını belirtti.

Geleceği göremiyoruz

Üretim düşüşünün daha ne kadar süreceğini tahmin etmenin güç olduğunu dile getiren Bahçıvan, şöyle konuştu: "Üretim düşüşünün Ramazan ayı öncesine rastlaması kötü oldu. Gıdada hareketliliğin en yüksek olduğu bu dönemde süt alım fiyatlarına gelen zammın raf fiyatlarına yansıması kaçınılmaz hale geldi. Bazı firmalar fiyatlarını artırmaya başladı. Asıl artış Eylül ayı itibarıyla yaşanacak. Üretimde nasıl bir seyir izlenecek, bunu görmek zor, bu nedenle sektörün geleceğiyle ilgili de şu an için bir şey söyleyemiyoruz" dedi. Bahçıvan, bir süredir kampanyalarla artırılmaya çalışılan süt ve süt ürünleri tüketiminin, bu fiyat artışı nedeniyle düşmesinden endişe ettiklerini, firmaların pazarı daraltmamak için karlarından fedakarlık ederek zam oranını en alt seviyede tutmaya çalışacağını kaydetti.

Sıcaklar verimi düşürdü

Yaşar Holding Gıda Grubu Başkan Yardımcısı Hasan Girenes, kuraklığın yanında aşırı sıcakların da süt verimini etkilediğini söyledi. Girenes, yem çeşidine göre fiyatların yüzde 19 ile yüzde 37 arasında zamlandığını, yem kalitesinin de düştüğünü, bunun ürün verimini doğrudan etkilediğini kaydetti. Sıcaklığın hayvanların konforunu da etkilediğini, özellikle 25 derecenin üzerinde hayvanların strese girdiğini belirten Girenes, bunun süt veriminde düşüşe neden olduğunu söyledi.

Et üretimi de tehlikede

Et üretiminde de kuraklık nedeniyle mera besisinde sürelerin kısaldığını, hayvanların erken elden çıkarıldığını belirten Girenes, "Saman sene 0.10-0.13 YTL arasındayken şimdi 0.20-0.23 YTL. Kış sezonunda fiyatların 0.35 YTL’ye çıkması bekleniyor. Özellikle doğu bölgelerinde üreticiler, maliyetleri yükselince hayvanlarını erken dönemde kesmeye zorunlu kalıyor. Yıl sonuna doğru ve önümüzdeki yılın başlarında arzda daralma ve fiyat artışının sürmesi bekleniyor" dedi.

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.