Gıda Hattı

İnek midesinde bulunan bazı mikroplar plastiği parçalayabiliyor!

11 Temmuz 2021, 13:00
Paylaş
İnek midesinde bulunan bazı mikroplar plastiği parçalayabiliyor!

İneklerin midesinde bulunan bazı mikroplar farklı plastiklerle adeta ziyafet çekiyor. Bu mikroplar, çevre açısından büyük bir sorun teşkil eden plastiklerden kurtulmak için yeni bir yol olabilir.

İneklerin midesindeki en büyük bölüm olan işkembe sıvısında bulunan mikropların, plastiği yiyecek olarak kullanabildiği belirlendi.

Bu mikropların birbirine ester gruplarıyla bağlı moleküllerden oluşan polyesterleri sindirebileceğini düşünen araştırmacılar tahminlerinde haklı çıktı. Otobur beslenen inekler, bitkiler tarafından üretilen ve kütin adı verilen doğal bir polyesteri tüketebiliyor.

| Japonya'da bir çöplükte plastik yiyebilen bakteri keşfedildi! |

kanser-bakteri-gidahattiBakteriler plastiği nasıl sindiriyor?

Sentetik bir polyester olan PET de, bu doğal madde ile aynı kimyasal yapıya sahip.

Kütin, bitki hücre duvarlarının dışındaki mumsu dış tabaka olan kütikülün önemli bir kısmını oluşturuyor. Domates ve elma gibi ürünlerin kabuğunda bol miktarda bulunuyor.

Küf ve bakteri türünden mikroorganizmalar bu meyvelere ulaştığında, kütini parçalayabilecek enzimler üretebiliyor. Bir diğer deyişle, kimyasal bağlarını parçalayabiliyor.

Özel olarak, kütinaz adı verilen bir grup enzim, kütini hidrolize edebiliyor. Yani su moleküllerinin maddeyi parçalamasını sağlayacak bir kimyasal tepkimeyi başlatıyor.

| Toprak bakterileri bu plastiği seviyor: Tarımda ayrışabilir plastik çağı |

"İnek midesinde bulunması sürpriz değil!"

Viyana Üniversitesin’nden bilim insanı Doris Ribitsch ve ekibi, geçmişte bazı mikroplardan bu enzimleri izole etmeyi başardı ve ineklerin polyester yiyebilen mikroorganizmaların kaynağı olabileceğini fark etti.

Doris Ribitsch, “Bu hayvanlar çok fazla bitkisel maddeyi tüketiyor ve indirgiyor. Bu mikropların midelerinde bulunması sürpriz değil” diye konuştu.

Doris Ribitsch’ın bu konudaki yeni araştırması Frontiers in Bioengineering and Biotechnology dergisinde yayınlandı. Çalışmada, inek işkembesindeki mikropların yalnızca PET’i değil, PBAT ve PEF adlı 2 diğer plastik türünü daha parçalayabileceği belirlendi.

Bu makalenin orijinali  Live Science’tan alınmıştır.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.