AramaArama
Gıda Hattı
AramaArama

İnanmayı Bırakmanız Gereken 7 Liderlik Yalanı

Hümeyra Kabaca

TÜM YAZILARI

Hümeyra Kabaca

22 Nisan 2019, 21:05

Hızlı düzeltmeler ve kolay cevaplar arayan bir çağda yaşıyoruz. Bazen liderler, düşüncelerini başkalarına bırakır ve genellikle bir oksimoron olan “baskın bilgeliği” kabul ederler.

Ulusal Konuşmacılar Birliği - National Speakers Association (NSA)’dan Profesyonel Konuşmacı ünvanı alan ve Onur Listesinde bulunan yazar Mark Sanborn, Liderlik konferanslarından sonra, liderlik efsanelerine olan rağbeti farkediyor.

İşte Sanborn’a göre inanmayı bırakmanız gereken 7 Liderlik Yalanı ve Gerçekleri | Hümeyra Kabaca

1. Tüm yöneticiler liderdir

Gerçek: Bazı yöneticiler liderlik yapabilir, ama bazıları yapmaz ya da yapamaz.

Yöneticiler, sistemlerin ve süreçlerin kurulmasında, izlenmesinde ve sürdürülmesinde iyidirler. İnsanları işe alırlar. Ancak, diğer insanlardan daha iyi performans gösteremezler ve organizasyonu bulunduğu yerin üstüne çıkaramazlarsa, liderlik yapmıyorlar demektir. Liderlik daima değişim, gelişim ve büyümeyi içerir.

2. Bazıları doğuştan liderdir

Gerçek: Liderlik etmeye yatkın bir kişi bile, liderliğin becerilerini öğrenmelidir.

6 yaşındaki bir çocuk, basketbol oynama eğilimine sahip olabilir, ancak başarılı bir şekilde oynayabilmesi için yeteneklerini öğrenmesi gerekir. Liderlik potansiyeli, biyolojik olarak bazılarında diğerlerinden daha fazla olabilir ama odaklanılması gereken şey kendisini nasıl geliştirdiğidir, genleri değil.

3. Liderler her zaman doğru cevaplara sahiptir

Gerçek: Liderler doğru soruları sorar ve en iyi yanıtları nerede bulacağını bilirler.

İnsanlar, cevaplar için her zaman sana gelirse, onların düşünme yeteneklerini kısıtlarsın. Ve şirketinizdeki herkes aynı soruları sormaya devam ederse, sizi temin ederim o kadar da yenilikçi olmadığınızı farkedersiniz. Sorgulama ve merak duygusu olmayan liderler, farklı sorular sorulmaya başlandığında, durumu tanıdık cevapları değiştirerek yönetirler. Bu durum, cevapları bilmekle ilgili değil daha çok kime ne soracağınızı ve nereden bakacağınızı bilmekle ilintilidir.

4. Lider olmak için bir unvana ihtiyacın var.

Gerçek: Lider olmak için sadece ne zaman uygun olduğunu ve nasıl yapılacağını bilmeniz gerekir.

Bir otelde kaldığınızda, karşılaştığınız kişilerin çoğunun (temizlikten yemek servisine kadar), insanlar üzerinde resmi bir ünvanı veya gücü yoktur. Ancak orada müşterinin deneyimini, iyi ya da kötü oluşturacak olan onlardır. İşini iyi yapan personeller, üstteki resmi liderlerden daha önemli bir konuma sahiptir. Liderlik, işleri daha iyi hale getirmekle ilgilidir ve en iyi kurumlar, herkese liderlik için sorumluluk almayı öğretir.

5. Liderler odaklanır

Gerçek: Liderler ortak bir odak yaratır.

Eğer takımınız odaklanmıyorsa, sizin işinize ne kadar odaklandığınızın hiçbir önemli yoktur. Bir yönetici genellikle odaklanır, ancak bir lider paylaşılan odak yaratır ve ekip üyelerinin önemli olmayan işleri yapmasına izin vermeyerek kaynak israfından kurtulur. Odaklanmak, öz sorumluluk ve disiplin ile ilgilidir. Ortak odaklanma ise, başkalarını liderlik gündemine dahil etmek ve mesleklerine özgü kılmakla ilgilidir.

6. Liderlik hırsla ilgilidir

Gerçek: Liderlik daha çok iyilikle ilgilidir.

Hırs ile ilgili yanlış olan bir şey yok, ama hırslı yaptığınız şey, yalnızca size hizmet ediyorsa, kesinlikle ve kesinlikle liderlik yapmıyorsunuz demektir. Başkalarına da iyi hizmet verildiğinde - müşteriler, meslektaşlar, satıcılar, topluluk - bu etkili bir liderliğin işaretidir.

7. Herkes liderlik yapabilir

Gerçek: İstemediği takdirde kimse liderlik yapamaz.

Tutku, etkili liderliğin olmazsa olmazıdır. Ve siz, Bay veya Bayan Lider, aynı arzu olmadan en iyisi olamazsınız. Kazayla kimsenin liderliğinin düzelmediği çok açık. İyileşmek; ortak düşünceyi oluşturmak, yalanlara ve yanlış algılara son vermek ve bilgeliği kazanmak ile ilgilidir. Gerçeği öğrendikten sonra, sizi özgür kılabilir ve sizi daha iyi bir lider yapabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.