Gıda Hattı

İmtiyazlı gelir vergisi uygulaması yasa dışı

12 Ocak 2016, 16:36
Paylaş
İmtiyazlı gelir vergisi uygulaması yasa dışı

Avrupa Komisyonu, Belçika Hükümeti’nin 2005 yılından itibaren uygulamaya koyduğu imtiyazlı gelir vergisi uygulamasının yasa dışı olduğuna karar verdi. Şirketlerin beklentilerinin üzerinde gerçekleşen gelirleri üzerinden sağlanan vergi indirimlerinin AB devlet yardımı kurallarına uygun olmadığı yönündeki kararını açıklayan Komisyon, 35 şirketten tahsil edilmeyen 700 milyon avroluk gelirin tahsil edilmesini gerekli görüyor.

ab-komisyonu-gidahattiBelçika Hükümeti’nin uygulamaya koyduğu vergi uygulaması bazı çok uluslu şirket gruplarına Belçika’da daha düşük vergi ödemeleri olanağı sağlıyordu. Avrupa Komisyonu, şirketlerin vergi yükümlülüklerinin %50-%90 oranında azalmasının önünü açan uygulamaya ilişkin olarak Şubat 2015’te soruşturma başlatmıştı.

“Only in Belgium” sloganı ile şirketlere tanıtımı yapılan vergi ayrıcalığı, özellikle çok uluslu grup şirketlere uygulandığı ve herhangi bir şirketler grubuna ait olmayan şirketler tarafından talep edilemediği için Komisyon, söz konusu uygulamanın iç pazarın uyumlu işleyişini olumsuz etkilediği yönünde karar verdi.

belcika-gidahatti

İmtiyazlı gelir vergisi uygulaması

Belçika kurumsal vergi kuralları, şirketlerin Belçika’daki faaliyetlerinden elde ettikleri kar üzerinden vergilendirilmelerini gerektiriyor. 2005 yılında uygulamaya konulan ‘öngörülenin üzerindeki kar’’ ile ilgili vergi düzenlemesi ise çok uluslu grup şirketlerinin vergi matrahlarını elde ettiklerini belirttikleri ‘aşırı kar’ tutarı ile bağlantılı olarak aşağı çekmelerini sağlıyor. Söz konusu çok uluslu şirketin elde ettiği kar, ortalama bir şirketin elde edebileceği varsayılan kar ile karşılaştırılıyor ve aradaki kar farkı ise ‘‘öngörülenin üzerindeki kar’’ olarak kabul edilerek şirketin vergi tabanından oransal olarak düşülüyor.

Grup şirketlerinin aynı gruba mensup olmaktan doğan sinerjiden kaynaklanan bir şekilde daha fazla kar etmiş olduğu varsayımından hareketle herhangi bir gruba ait olmayan şirketlerin elde ettiği kara yakınsanarak vergilendirmenin, uygulamada şirketlere %50 ve hatta %90’a varan vergi indirimleri sağladığı belirtiliyor.

Belçika Hükümeti, AB Komisyonu’nun konuya ilişkin soruşturmasını başlattığı Şubat 2015 tarihinde söz konusu vergi uygulamasını askıya almış ve yeni başvuruları değerlendirmemişti. Ancak, önceden izin verilmiş şirketler bu vergi ayrıcalığından yararlanmaya devam etmişti.

Belçika Hükümeti'nin imtiyazlı vergi uygulamasına ilişkin karar için 

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.