AramaArama
Gıda Hattı

İmmünoloji uzmanları açıkladı: Delta varyantı koronavirüs aşısının önemini arttırdı!

25 Temmuz 2021, 11:00
Paylaş
İmmünoloji uzmanları açıkladı: Delta varyantı koronavirüs aşısının önemini arttırdı!

Uzmanlar, tüm dünyaya yayılan Delta varyantına karşı uyardı, aşının öneminin öncekinde de fazla olduğunu söyledi.

Bir kişi, hastalığa karşı 2 yolla bağışıklık geliştirebiliyor; hasta olarak veya aşılanarak. Ancak bağışıklık koruması her zaman aynı olmuyor.

Koronavirüse yol açan SARS-CoV-2 virüsünde aşı bağışıklığı ve sürü bağışıklığı, bağışıklık tepkisi veya korumanın ne kadar süreceği konusunda fark gösteriyor. Ayrıca, hasta olan herkeste aynı seviyede bağışıklık gelişmiyor. Aşılardaki bağışıklık tepkileri ise farklı kişilerde oldukça tutarlı.

Konu varyantlar olduğunda, aşılama ve enfeksiyon arasındaki bağışıklık tepkisi farkı daha da fazla oluyor.

| DSÖ'nün uyardığı Delta Mutasyonu nedir? Prof. Dr. Salih Emri anlattı… |

Aşılı kişiler, hastalık geçirenlerden daha iyi korunuyor!

Temmuz ayının başlarında, COVID-19 aşılarının yeni varyantlardaki etkinliğinin virüsün eski türlerine karşı olandan daha az olduğunu gösteren araştırmalar yayınlandı. Buna karşı, aşılar yeni virüslere karşı da harika bir koruma sağlıyor.

Araştırmacılar, antikorların yeni koronavirüs varyantlarına nasıl bağlandığını inceledi ve daha önce hasta olanların yeni varyantlara karşı daha korumasız olduğu belirledi. Aşılı olan bireylerin ise daha iyi korunduğu belirlendi.

Koronavirüs aşıları, hastalığın eski ve yeni varyantlarına karşı güvenli ve güvenilir bir koruma sağlıyor. Buna delta varyantı da dahil.

| Aşı yaptırmasına rağmen antikoru düşük çıkanlar endişelenmeli mi? |

Enfeksiyon sonrasında bağışıklığı tahmin etmek zor!

Bağışıklık, bağışıklık sisteminin enfeksiyonu tanıma kabiliyetinden geliyor. Bağışıklık hafızasını kullanan vücut, tekrar aynı zararlıyla karşılaştığında bununla nasıl mücadele edeceğini biliyor.

Antikorlar, virüslere bağlanarak enfeksiyonu önleyen proteinlerdir. T hücreleri ise, antikorların halihazırda bağlandığı enfekte hücreleri ve virüsleri uzaklaştırmayı sağlar. Bunlar, bağışıklığı katkı sağlayan başlıca etkenlerdir.

SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra, kişinin antikorları ve T hücreleri tepkisi tekrar enfeksiyon geçirmeye karşı koruma sağlayabilir. Hafif geçirmiş olsa dahi, enfeksiyon geçirerek orijinal koronavirüse karşı antikor geliştirenlerin %84-91’inin 6 boyunca tekrar enfekte olma ihtimali düşük.

| Delta varyantı nedir? Aşı, delta mutasyonuna karşı etkili mi? |

Hastalığı belirtisiz geçirenlerde de bağışıklık oluşma ihtimali yüksek. Ancak bu kişiler, hastalığı belirtili geçirenlere kıyasla daha az antikor üretiyor. Bazı insanlar için doğal bağışıklık güçlü ve uzun süreli olabiliyor.

Buradaki sorun, SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçiren herkeste bağışıklık gelişmemesi. Hastalık geçirenlerin %9’unda tespit edilebilir seviyede antikor bulunmuyor. Enfeksiyondan sonraki 30. günde, hastalık geçirenlerin %7’sinde, virüsü tanıyacak T hücreleri bulunmuyor.

Bağışıklık geliştirenler de ise korumanın şiddeti ve süresi fazlasıyla değişken. Hastalık geçirenlerin %5’i, birkaç aylık sürede bağışıklık korumasını kaybedebiliyor. Güçlü bir bağışıklık savunması olmadan, bu insanlar tekrar koronavirüse yakalanabiliyor.

Bu makalenin orijinali, The Conversation’da yayınlandı.

Haber Etiketleri

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.