AramaArama
Gıda Hattı

IMF'den Türkiye'ye 'rezerv' uyarısı!

14 Nisan 2016, 11:38
Paylaş
IMF'den Türkiye'ye 'rezerv' uyarısı!

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye’yi  daha fazla rezerve ihtiyacı olabileceği noktasında uyardı! IMF, cari işlemler açığının portföy girişleriyle finansal edilmesi ihtiyacının ekonomiyi dış şoklara karşı kırılgan hale getirdiğini belirterek, “Türkiye'nin iç talebe dayalı büyümesi ısrarcı şekilde ithalat büyümesine yol açıyor" şeklinde değerlendirdi.

Gelişmekte olan piyasaların global ters rüzgarlara karşı dirençlerini artırmaları gerektiğini vurgulayan,  IMF, Global Finansal İstikrar Raporu'nda, global riskler arttığını vurgulayarak,  risklerin gelişmekte olan ekonomilerde arttığını ve gelişmekte olan ekonomilerde yüksek seyretmeye devam ettiğini bildirdi.

ekonomi-gidahatti

Global hisse senedi piyasaları geriledi

IMF raporunda, risklerin artmasına neden olarak yüksek ekonomik riskleri ve belirsizliği, düşen emtia fiyatlarını ve Çin ekonomisine yönelik endişeleri gösterdi. Finansal piyasaların yılın ilk aylarında bu risklere negatif şekilde tepki verdiğine işaret eden IMF, global hisse senedi piyasalarının gerilediğini, oynaklığın keskin şekilde arttığını, gelişmiş ekonomilerde resesyon söylentilerinin yükseldiğini ve banka hisse senedi fiyatlarının yinelenen baskı altına girdiğini hatırlattı.

ekonomi-gidahatti

Fed faiz artırmak konusunda ihtiyatlı bir duruş sergiliyor

IMF, bu gelişmeler en yüksek ekonomik ve siyasi risklerin etkilerinin dengelenmesi için politikalar ortaya koyma kabiliyetine yönelik endişeleri yansıttığını da vurguladı. Piyasalardaki durumun Şubat ayından bu yana ise ciddi şekilde iyileşmiş göründüğünü ifade eden IMF, bunda ekonomik cepheden gelen bazı pozitif haberlerin, ECB'nin yoğunlaşan politika adımlarının ve Fed'in faiz artırmak konusunda daha ihtiyatlı bir duruş sergilemesinin etkili olduğunu belirtti.

ekonomi-gidahatti

“Global istikrarın koruması için daha fazla şey yapılmasına ihtiyaç var”

IMF, Çin'in büyümeyi artırma ve kurlarda istikrarı sağlamak için politika çerçevesinin güçlendirme yönünde çabalarının hızlandırmasının da iyileşmeye katkı verdiği belirtildi.

IMF Para ve Sermaye Piyasaları Departmanı Başkanı Jose Vinals, “Bu raporun yanıt bulmaya çalıştığı esas soru, geçtiğimiz aylardaki kargaşanın şu anda güvenli şekilde arkamızda kalıp kalmadığı veya bunun daha fazla şey yapılması gerektiğine dair bir uyarı sinyali olup olmadığı. Ben, global istikrarın koruması için daha fazla şey yapılmasına ihtiyaç olduğuna inanlardanım" dedi.

ekonomi-www.gidahatti.com

Global ekonomi,  finansal durgunluğa girecek

IMF raporunda, politika yapıcıların daha dengeli ve inanılır politikalar karışımı oluşturarak riskleri azaltacak ve büyümeyi destekleyecek ek tedbirler almaları gerektiği savunulurken, bunun yapılmaması halinde piyasalarda kargaşanın yeniden oluşacağı ve yoğunlaşacağı öne sürüldü. Böyle bir durumun daha sıkı finansal şartlara, kırılgan güvene, zayıf büyümeye ve artan borç yüklerine yol açacağına işaret eden eden IMF, böyle bir durumda global ekonominin bir ekonomik ve finansal durgunluğa gireceği uyarısında bulundu.

Böyle bir senaryoda, global büyümenin gelecek 5 yılda temel orandan neredeyse 5 puan daha düşük olacağını tahmin eden IMF, bunun yaklaşık 1 yıllık global büyümeden vazgeçilmesi anlamına geleceğini de vurguladı. Bu senaryodan kaçınmak için politika yapıcıların geçmişten miras zorlukların üstesinden gelmeleri gerektiğini belirten IMF, bu sorunlarla başa çıkmanın 2018'e kadar global büyümenin temel trendin 1,7 puan üzerine çıkmasını sağlayacağını savundu. İlk olarak, gelişmiş ekonomilerde politika yapıcıların önceklikle krizin mirasları ile mücadele etmeleri, özellikle bankaları odaklarına almaları gerektiğini savunan IMF, gelişmiş ekonomilerde bankaların şu anda daha güvenli olduklarını, bununla birlikte yılın başlarında finansal piyasalardan kaynaklı ciddi baskı altında kaydıklarını da hatırlattı.

GIDAHATTI DERGİSİNİ ÜCRETSİZ İNDİRİN

android Apple

 

Haber Etiketleri

IMF

Gıda Hattından güncel e-bülten almak için adresinizi girip kayıt olabilirsiniz.

.